Психолог: "Опраскването" е българска схема

share

"Опраскването" е българска схема. "Опраскването" в България не е само в съдебната система, то е в бизнеса, във всички сфери на обществения живот. Това каза пред БНР психологът проф. Людмил Георгиев.

По думите му, хората се отчуждават все повече и повече от политиката и всеки гледа да оцелява поединично. Вместо да кажем "Дайте да се разберем как може да има пенсии от 160 лв. месечно“, ние се занимаваме с "опраскване" и други такива неща. Не че съдебната система не е важна, но се скриват драматични неща, важни неща, заяви той.

В анализа си на случващото се около „Яневагейт“ и оправдателната присъда на Христо Бисеров проф. Людмил Георгиев посочи, че отново се възпроизвеждат традиционни за българското общество сблъсъци между реални или въображаеми лагери: "Насъскват се два лагера на принципа "Левски" - ЦСКА или "русофили" - "русофоби". Този филм сме го гледали не през последните 25 години, а от началото на третата българска държава. При нас не е важно не какво се казва, а кой го казва. Записите били незаконни, а това което се говори не се има предвид".

В коментара си за скандала „Яневагейт“ и относно лансираното мнение, че службите у нас са във властта на ДПС проф. Георгиев подчерта, че проблемът не е в една или друга политическа формация, а във всички политически формации. Според него въпросът е в целокупния български идиотизъм на най-високи политически нива.

Проф. Людмил Георгиев възрази срещу насажданата в обществото теза, че младите хора, които остават в страната, са "второ качество": "В България за съжаление се създава впечатлението, че всички способни млади хора напускат страната и тук остават само "второ качество" младежи. Това не е вярно. Оставащите тук млади хора не са по-малко интелигентни, но може би са с по-малки финансови възможности. Това не бива да се превръща в кампания за тяхното унижаване".

Водещи новини

Още новини