Потребителите на ток ще имат право да избират на какъв период да се отчитат. Възможност за това дават готвени промени в Закона за енергетиката, предаде бТВ.
През следващата година, вероятно, ще стане възможно енергодружествата да отчитат електромерите на периоди, различни от един месец. Колко често ще идва инкасаторът обаче трябва да зависи от волята на клиента, а не от енергото - такова условие постави ДКЕВР и изчисли, че по-дългият период може да е в полза на потребителите.
"В една сграда, ако всички са съгласни да им се отчита веднъж в годината, подписват договор с енергото, намалява им се цената за снабдяване и им се отчита веднъж в годината, а иначе плащат равни вноски", обясни Ангел Семерджиев.
Новият закон трябва да отговори и кои клиенти ще са защитени и кои уязвими. Близо 200 000 са одобрените молби за енергийни помощи през тази зима. Не е ясно дали новият закон ще въведе нови критерии що е това енергийна бедност и как държавата ще защитава тези хора. Още не е сигурно и кои ще са защитените клиенти, т.е. тези , които ще купуват ток на регулирани цени. В групата остават домакинствата. Но не е ясно дали на малките и средни фирми няма да се наложи сами да договарят цените на тока.
И друг въпрос остава - ще има ли такса за присъединена мощност, наричана още "електромер".
"Въвеждането на такса за присъединена мощност ще засегне при бита само тези с нулево потребление. Просто тези с нулево потребление ще трябва да плащат някаква сума, която пък ще облекчи сметките на тези, които не са с нулево потребление”, каза още Семерджиев.
Такса "електромер" ще бъде въведена само ако и трите електроснабдителни дружества решат да го направят.
Може да отчитат тока и на по-дълги периоди
- 08.11.2011 | 18:18
- 1075