Нелепо е президентът Росен Плевнелиев да бъде обвиняван в отстъпнически позиции. Президентът беше атакуван от медии, пряко свързани модела "Кой“, от хора, които са пряко свързани с интереси, отвъд ЕС и НАТО. Това каза пред БНР преподавателят в Богословския факултет в СУ "Св. Климент Охридски“ доц. Светослав Риболов във връзка с посещението на Вселенския патриарх Вартоломей в България.
Абсурдно е да се говори за конфликт с Вселенския патриарх и да се смята, че той е българофил. Християнският морал изисква, ако нещо е взето от някого, то да му се върне. Проблемът е възникнал в началото на 21 век, защото част от тази колекция е била изнесена аукцион в Мюнхен и САЩ, за да бъде продавана като иманярски артефакти. Оттам е тръгнала историята, защото се е наложило представители на гръцки институции да изкупуват артефактите от Мюнхен, което е унизително. Доколкото знам, повечето от тези артефакти са в Историческия музей. Преди няколко години администрацията на президента Първанов и сегашният директор на музея бяха почти договорили връщането на тези артефакти в замяна на останките на Цар Самуил. В момента да бъде обвиняван президентът Росен Плевнелиев за някакви отстъпнически позиции е нелепо. Аз съм убеден за наличието на външна връзка в създаването на този конфликт. Има много ясни сведения, че това е така, коментира доц. Риболов.
Той беше категоричен, че наблюдава липса на каквато и да е експертиза у българските институции с изключение на Президентството.
То реагира адекватно. Президентът бива атакуван от медии пряко свързани модела "Кой“, от хора, които са пряко свързани с интереси, отвъд ЕС и НАТО. Това е една много голяма игра, в която липсата на експертиза на българските институции и това позволи да загубим един много добър приятел на България. Тази акция се готви от 3 години. Това е акция той да бъде поканен в България, да бъде унизен, да бъде представена България като враг, който не е лоялен към своите съседи и съюзници, заяви още доц. Светослав Риболов.