Шофьорска книжка вече ще се взима след завършен 10-и клас, депутатите приеха окончателно Закона за о

share

Свидетелство за управление на моторни превозни средства /МПС/ ще може да получават лица, които са завършили първи гимназиален етап от средното образование, т.е. имат завършен 10-и клас.

Това решиха депутатите след като с текстове от преходните и заключителните разпоредби на новия Закон за предучилищното и училищното образование промениха текст в Закона за движение по пътищата. Промяната беше предложена от депутата Станислав Иванов от ГЕРБ, като тя трябва да влезе в сила от 1 януари 2022 година. След като „ремонтираха" почти изцяло образователния закон депутатите промениха степените на обучения и вече основно образование се получава не след осми, а след седми клас. Именно заради това от ГЕРБ предложиха книжка вече да се дава само след завършен десети клас.

От Патриотичния фронт веднага се съгласиха с промяната, като обясниха, че тя е добро предложение. Така в крайна сметка мнозинството депутати в пленарна зала задължиха шофьорска книжка да може да се дава само със завършен десети клас. В процедура по отрицателен вот народният представител от БСП Таско Ерменков обясни, че е подкрепил предложението в първоначалния му вариант, но е остро против това да влезе в сила от 2022 година. „Обезсмисля се цялото предложение, след 7 години това да влезе в сила. Колко жертви ще има по пътя”, запита той.

Парламентът прие на второ четене новия Закон за предучилищното и училищното образование. Законът влиза в сила от 1 август 2016 г. Изключение правят главата за финансирането и имуществото, която влиза в сила 1 януари 2017 г., както и приетата промяна за право за придобиване на шофьорските книжки след завършен 10 клас, която ще влезе в сила от 1 август 2022 г.

Субсидия от държавния бюджет за частните детски градини и училища, ще се предоставя от бюджетната 2018 г. След приемането на закона председателят на парламента Цецка Цачева поздрави депутатите и заяви, че законът е чакан от три народни събрания. Вносителят на законопроекта и председател на Комисията по образованието и науката Милена Дамянова благодари на всички учители и всички участници в разработването на законопроекта.

Приемането на новия закон е от исторически характер, заяви в пленарната зала министърът на образованието и науката Тодор Танев. Законът от 1991 г. беше много остарял, той беше правен преди интернет, преди отварянето на границите, беше за друго време и с друга философия, каза той. Според него новият закон започва с либерализация, адаптация, свобода на учителя, свобода на родителя, свобода на ученика. Дано това да е на добре, дано се възприеме, дано улегне както трябва, каза още министърът и благодари на всички, работили по законопроекта.

 

Водещи новини

Още новини