Параходът "Радецки" тръгва отново по Дунав

share

В първия от серията почивни дни в навечерието на Деня на Независимостта параходът „Радецки” - национална светиня, свързана с подвига на четниците на Христо Ботев, загинали за свободата на България през 1876 г., ще направи едночасова обиколка в района на Козлодуйското пристанище.

От Национален музей „Параход Радецки” канят ценителите на историята да се качат на борда на легендарния параход на 19 септември 2015 г. /събота/, тъй като от 15:00 ч. до 16:00 ч. той ще осъществи плаване в акваторията на Козлодуйското пристанище. Билетите за едночасовата екскурзия с кораба „Радецки” се закупуват на място и са на съвсем достъпна цена: за деца, ученици, студенти и пенсионери те са от 4 лева, а за всички останали – по 6 лева.

На борда на Музея „Параход „Радецки“ могат да се качат 100 пътници, а ако интересът към екскурзията е много голям, в същия ден - 19 септември, ще бъде осъществена и втора обиколка в района на Козлодуйското пристанище - от 16:00 ч. до 17:00 ч. Всички, които се качат на парахода „Радецки”, ще имат възможност да разгледат и обновената музейна експозиция, в която могат да се видят редица ценни реликви като знамето на Ботевата чета, униформи на Ботеви четници, последните писма, писани от воеводата Христо Ботев от борда на парахода и др.

Австрийският параход „Радецки“ е построен през 1851 г. в Будапеща. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг при с. Козлодуй, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България. През 1966 година е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца. Той е пуснат на вода през 1966 г. в памет на 90-годишнината от гибелта на Ботев. От 1982 г. корабът е със статут на национален музей. Намира се на вечен пристан в гр. Козлодуй в специално изградено за него място. От 16 април 2004 г. Музеят „Параход „Радецки“ е филиал на Националния исторически музей в София.

Музеят „Параход „Радецки“ е изцяло свързан с живота и делото на Христо Ботев, с трагичната му гибел, както и с неговата чета. С годините се е превърнал и в национална светиня. Музеят „Параход „Радецки“ е единственият пътуващ параход музей на Балканския полуостров и в България. От НИМ припомнят, че през последните години от Атомната електроцентрала в Козлодуй традиционно финансират ремонтните дейности на плавателния съд, за да може легендарният параход все така да посреща посетители и да извършва кратки пътувания в акваторията на Козлодуйското пристанище.

Водещи новини

Още новини