Синдиците на КТБ събрали 121 хил. лв.

Булфото (архив)
share

Малко над 121 000 лв. са успели да съберат през миналата седмица синдиците на КТБ Росен Ангелчев и Лазар Илиев, става ясно от отчета им. От тях 23 027 лв. са погасени на каса, 69 204 лв. по банкова сметка в левове, а други 2063 евро и 14 526 долара са постъпили по сметките в чужди валути.

Продължава работата и на наетата компания - следовател AlixPartners, на която е възложено да проследи всички сделки с пари и активи на банката и да ги върне в масата на несъстоятелността. Прогнозите на финансисти показват, че средната успеваемост при подобни операции е 20-30%.

Синдиците на КТБ са изискали информация и от девет дружества, които са акционери в затворената банка. Лазар Илиев и Росен Ангелчев са поискали данни, свързани с оценката на масата на несъстоятелността. Двамата са записали в отчета още, че има организация за срещи с кредитори на банката. Всички вложители, които имат възражения срещу обявения в Търговския регистър списък с вземания, могат да ги отправят не по-късно от 4 септември. Списъка съдържа всички кредитори на затворената банка, които имат право на вземания, след като бъде осребрявана масата на несъстоятелността.

По официални данни на Фонда за гарантиране на депозитите към края на август са изплатени 3, 65 млрд.лв.- почти 100%.

Около 180 от над 660 прихващания в КТБ ще бъдат атакувани в съда, съобщи през юни финансовият министър Владислав Горанов пред депутатите. Общата сума на цесиите е близо 900 млн. лв. До момента двамата синдици са оспорили пред съда 8 сделки за 4,6 млн. лв.

Запор на активи за 1 млрд. лв. на Цветан Василев

936 млн. лв. е общата сума на запорираните от съда активи, свързани с Цветан Василев, фирмите и неговото семейство, по искане на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ). Това са дружествени дялове, акции, имоти, банкови сметки на “Бромак” ЕООД, “Вива телеком България”. “Тръст Василеви”, “Фина-Ц” са част от 11-те дружества, към които комисията има претенции за обезпечение на бъдещ иск от държавата. Запорът е отбелязан в Търговския регистър на 8 юни. Къщите и имотите на банкера-беглец в София и Созопол също са под възбрана.

Освен от КОНПИ фирмите на Василев са запорирани и от Националната агенция по приходите.

Цветан Василев е разследван за източване на 206 млн. лв. от КТБ. Делото по екстрадицията му в България се гледа в Сърбия, където той се укрива повече от година.
 

Водещи новини

Още новини