Създаваме работна група, която ще изработи мерки за справяне с незаконните гонки. За справянето с този проблем са необходими и законодателни промени.
Това каза шефът на КАТ- Пътна полиция комисар Бойко Рановски на специална пресконференция. От началото на годината имаме 3994 тежки катастрофи, със загинали 391 лица. Основната причина за катастрофите е превишената скорост, неправилни маневри и неправилно пресичащи пешеходци. Най-тежко е положението в област Пловдив. Там има най-много катастрофи, загинали и ранени. Това е така в последните няколко години, разкри той.
От началото на годината имаме 18 загинали деца. В началото на годината контролът, който извършваха служителите на "Пътна полиция", беше занижен. От месец март и началото на май нещата се подобриха. Това се дължи и на мобилните камери. Има много заснети нарушения, но няма как да се повлияе незабавно върху безразсъдните шофьори. Ефектът от мобилните камери ще се усети в следващите няколко месеца и може би чак към края на годината. Тогава те ще усетят глобите и вече няма да има чувство за безнаказаност, което беше изградено през последните години, допълни комисар Рановски.
От СДВР отново се похвалиха, че са прекъснали на 99% незаконните автогонки. В София на най-проблемните места имаме денонощни автопатрули. Те включват и мотоциклетна техника, защото има много недобросъвестни мотористи, каза началникът на "Пътна полиция" към СДВР комисар Тенчо Тенев. Само за вчерашния ден имаме над 100 клипа на нарушителите, като в основната си част те са за превишена скорост. Ще бъдем безкомпромисни към всички водачи, които нарушават закона и застрашават живота на хората по пътищата. Проблемите в София са много, но ние работим активно. С радост мога да кажа, че от 1 юли на територията на София няма загинало или тежко ранено дете. Много от ПТП-та стават заради невнимание на водачите, говорене по телефоните, допълни Тенев.
Призовавам всички граждани, които са станали свидетели на незаконни гонки, да сигнализират и да свидетелстват срещу участващите в гонките, продължи комисар Рановски. По отношение на инцидента в село Лесидрен, там само кметът си позволи да говори открито за проблема. Не можем да осигурим 24-часова охрана в цяла България. В Областната дирекция на полицията в Ловеч не са получавали сигнал за незаконни гонки в Лесидрен, разкри той.
Указанията, които се дават от Главна дирекция "Национална полиция", са насочени към всяка областна дирекция. Те трябва според възможностите си и щатната численост на състава си да направят графици, за да покриват и малките населени места. По отношение на това, че там хората познават нарушителите, знаят кои превишават скоростта, знаят кои пият и карат, от началото на годината създадохме електронни адреси на всички областни адреси, където гражданите да подават сигнали. При подаване на сигнали от гражданите ще бъде осъществен контрол, каза още комисар Рановски.