Управителният съвет на Съюза на българските журналисти /СБЖ/ изразява тревога от спирането на вестник "Преса" и списание "Тема". Закриването им е пореден израз на дълбоката криза на медийната среда и на журналистическата професия в България. Това се посочва в декларация на организацията, цитирана от БТА.
В нея се отбелязва, че 135 колеги са освободени в последния работен ден. Според СБЖ спирането на двете медии е част от процес, който вероятно ще продължи, защото и други печатни издания, и то с утвърдени имена, са също в много тежко положение. Обедняването на медийната среда обаче очевидно не тревожи управляващите, които го смятат за естествено и нормално. Това е късогледа политика, зад която стоят определени политически и икономически интереси, но тя е дълбоко порочна и вредна за България, смятат от съюза.
В българските медии тече уродлив процес на монополизация и концентрация в ръцете на зависими от властта лица, пред който редуващите се правителства си затварят очите. Налице е крещяща нужда от прозрачност и осветляване на медийната собственост, на каналите за финансиране, на рекламната и разпространителската мрежа, за да стане ясно кой на кого и с какви пари служи, пише в декларацията.
От СБЖ отбелязват, че всичко това прави изключително трудно упражняването на журналистическата професия днес и че се нарушават социалните и трудови права на журналистите. УС на СБЖ смята, че с оглед на неблагоприятната икономическа, политическа и социална обстановка у нас най-доброто разрешение на тези въпроси е приемането от Народното събрание на нормативни документи за професионалната журналистика и защитата на журналистическия труд. Ако в българската медийна среда беше утвърден процесът на колективно трудово договаряне, днес десетките наши колеги, които остават на улицата, щяха да бъдат защитени, отбелязват от организацията.
УС на СБЖ счита, че само законовата принуда може да предпази журналистите от произвола на задкулисни издатели и работодатели и да гарантира не само техните права, но и наличието на демократична, високо професионална, обективна и здравословна медийна среда. СБЖ е готов за задълбочен диалог със съответните държавни институции и с медийните издатели и собственици с цел да бъдат намерени практически стъпки и решения за създаване на нормална медийна среда.