Пенсиите са по-ниски от тези през 1989 г.

share

Едва миналата година заплатите у нас са надминали тези през 1989 г., пенсиите обаче все още са по-ниски. Това показа изследване на Центъра за либерални стратегии, цитирана от БТВ.

Изследването измерва действителното количество на стоки и услуги, които можем да закупим с доходите си.

Данните показват, че чак през 2014 г. е преодолян спадът при заплатите и те вече са с 2% по-високи от тези през 1989 г. В същото време обаче покупателната способност на средната пенсия е с 10 на сто по-малка. За първото тримесечие на тази година средната брутна заплата е 859 лева. А средната пенсия за същия период е 313 лв.

Според икономистите за това, че пенсиите у нас сега са по-ниски от тези през 1989 г. има логично обяснение. „Пенсиите тогава не са били действителни, въпреки че с тях човек е можел да си купи по-голям брой стоки и услуги отколкото сега, и когато системата се срива, пазарът влиза и показва кое колко струва, а не колко правителството е решило да струва, се виждат разликите”, обяснява Явор Алексиев.

Експертите са на мнение, че по-високи пенсии може да има само при промяна на пенсионния модел у нас. Една от идеите е, по-малка част от парите, които се отделят за старини да отиват в НОИ, а по-голяма в частен пенсионен фонд. И всеки сам да определя каква доходност иска.

„По-младите да избират по-рискови профили, защото има време да се компенсират загуби. Хора, които са по-близо до пенсионната си възраст, да могат да изберат по-малко рискови неща като държавни ценни книжа”, казва Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии.

Икономическата логика показва още, че пенсионната възраст трябва да расте, за да се събират вноски от повече работещи. Изследването на икономистите отчита още, че реалните пенсии нарастват със 7,2% годишно след 1997 г. Това е значително по-бърз ръст от този регистриран между 1965 и 1990 г.

Водещи новини

Още новини