Военният министър Николай Ненчев бе изненадан, че в Сирия може да има българско оръжие.
“Разпоредих на служба “Военна информация” да извърши пълна проверка и да ме уведоми каква информация има в тази посока. Имаше информация, че там се използват български оръжия. Трябва да разбера как са попаднали там. В Анево се касае за отношения между частна фирма и Департамента на САЩ. Нямаме отношение.” Това заяви Ненчев по повод твърдение на Ройтерс, че изпробваното от американски експерти оръжие било предназначено за опозицията в Сирия. Оръжието е собственост на българската фирма “Алгънс” и е произведено през 1984 г. във ВМЗ-Сопот.
Най-близките до Сирия български военни аташета са в Турция, Израел и Египет. Не е ясно как точно те ще установят дали има наше оръжие в Сирия, пише в. Труд. Износът на оръжие и стоки с двойна употреба става с решение на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към министъра на икономиката, в която присъства и зам. -министър на отбраната.
От Министерство на икономиката обясниха, че инцидентът на полигона в с. Анево, при който загина американец и пострадаха други двама граждани на САЩ и българин, е станал при опит за изстрелване на боеприпас от вида ОГ-7В. Междуведомствената комисия не била издавала на “Алгънс” разрешение за износ точно на това изделие.
Окръжна прокуратура-Пловдив не разследва на този етап кой купува оръжие от ВМЗ-Сопот и къде го продава след това и дали то стига пряко или индиректно до бойците от “Ислямска държава”, обясни административният ръководител на Окръжна прокуратура-Пловдив Румен Попов пред “Труд”.
На година България изнася оръжие за около 250 млн. евро, главно в няколко африкански страни. Основен купувач на евтини наши оръжия е и Индия. Българско оръжие има в Ирак и Иран. Преди войната в Сирия това също бе един от “добрите” пазари, доверяват оръжейници.
Военният министър и вчера продължи да поддържа тезата, че най-вероятно противопехотните мини от завод “Миджур” ще бъдат върнати на Гърция. Те обаче са частна собственост. Ненчев не успя да поясни как ще бъдат изчистени юридически нещата, за да се отнеме собствеността от завода в Горни Лом и старите боеприпаси да бъдат върнати в Гърция.
“Те не са частни. Гръцката държава ги е предоставила. Имат някакви взаимоотношения. Разговорите се водят от Външно. Аз лично имам основание да вярвам, че ще ги върнем”, обясни Ненчев.