Учени по стъпките на прабългарите от Монголия до Гърция

share

Учени от България и Монголия започват съвместно изследване на петроглифите /скални рисунки/, оставени от прабългарите по целия им път от Азия до Средиземно море. Споразумението е постигнато при визитата на президента Росен Плевнелиев в азиатската държава, пише в. "24 часа".

Проучванията в България започват от Перперикон, където има над 30 скални рисунки. Сред тях най-интересно е изображението на богинята майка Умай.

Според хипотезата на проф. Николай Овчаров най-вероятно графитите на Перперикон не са от прабългарите на Аспарух, а на неговия чичо Кубер, който се заселва между Солун и Кавала. В планината Пангея край античния град Филипи гръцки археолози откриха голямо количество прабългарски графити.

"Възможно е прабългарски групи или да са населявали Перперикон или да са били част от военния му гарнизон", смята проф. Овчаров.

Тазгодишните разкопки на археологическия комплекс край Кърджали вече стартираха. Във втория ден от проучванията археолозите изкопаха качествена бронзова фигура на Аролон от 3-ти век. Находката беше открита на метри от римски храм. Археологическото лято на Перперикон 4 месеца, а с разкопките ще бъдат ангажирани 90 работници от околните села. Целта е до края на сезона да проучат изцяло Акропола на Перперикон.

Водещи новини

Още новини