Правят Музей на фотографията в Казанлък

share

Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства ще бъде открит в Казанлък на 5 юни от 17.30 часа, предаде  Радио „Фокус”.

„След като близо 10 години чакахме решение на Общинския съвет за Музей на фотографията, вече фотографите имат свой дом в Казанлък. Такива музеи има много по света, ние ще бъдем поредният”, коментира един от инициаторите на идеята фотографът Бедрос Азинян. В музея в Казанлък ще бъдат експонирани артефакти, които са дали началото на фотографския живот в Казанлъшкия край. В него ще бъдат излагани и световни образци от този бранш.

В концепцията на музея е заложено да има една основна историческа сбирка, в която ще бъдат показани стари методи на фотографията, които вече са забравени, стъклени плаки, фотоапарати, различни начини на създаване на емулсия, копиране върху хартия от негативна плака. Идеята е тази сбирка да променя своя вид и състояние, в зависимост от това, какви допълни артефакти ще бъдат изложени в нея.Във второто ниво на музея ще има постоянна фотогалерия, в която ще бъдат излагани различни майстори на фотографията във времето. Една от важните дейности на този музей ще бъде разпространението и работата с деца.

Музеят ще разполага с библиотека, зрителна зала, която да бъде в помощ на децата и учениците. Музеят ще бъде подпомаган и от утвърдените вече в Казанлък и в национален мащаб фотоконкурси „Човекът до мен”, фотографския пленер, който датира от 1985 година „Долината на розите” и Арт – фест Мултимедия, който датира от три години в Казанлък. „Музеят ще бъде едно интерактивно място, за млади хора. Надявам се той да предизвика интерес както в национален план, така и в международен”, коментира още Азинян. Според исторически данни, първите стъпки във фотографията в Казанлъшкия край датират от началото на 1865 година.

Човекът, който първи започва да показва постиженията на фотографията и какво може тя е игуменът в Мъглижкия манастир Хрисант Рашович. Той превръща част от манастира във фотографска лаборатория. Това пише в спомените си Хенрих Молтке, който по това време се намира в Казанлъшкия регион. По-късно Рашович създава и първото фотографско сдружение в Казанлък. Първият, който създава фотографско ателие в Казанлък е евреинът от руски произход Борис Шнее.

Интересни като личности са и първите фотографи в Казанлък – първият аерофотограф Георги Геориев, Петър Арнаудов, който е бил фотокореспондент в Първата и Втората световни войни, Генчо Стайнов – това са хора, които за първи път изнасят кадри извън България, за френски илюстровани списания. През 1911 година Казанлък разполага вече с три фотоателиета, след Втората световна война те са четири, а през 1951 година са шест. През 1963 годна е основан и Представителният фотографски клуб към читалище „Искра” в Казанлък, като сред учредителите е и Димитър Чорбаджийски – Чудомир. Оскъдни са материалите, които свидетелстват за развитието на фотографията в Казанлъшкия край близо 145 години назад, коментира Азинян.Той поясни, че това е и една от задачите на новия музей, да издирва факти, свързани с тази история.

Водещи новини

Още новини