Водката ще може да се произвежда само от спирт, добит след ферментация на ръж, пшеница, ечемик, картофи или друга земеделска продукция.
Това гласят подготвени промени в закона за виното и спиртните напитки. Според текста алкохолните напитки не могат да съдържат синтетичен спирт. Забранява се слагането на синтетичен спирт във всички видове водка, ракия, ром, уиски, джин, мастика, ликьор, текила, арак и саке. Остава възможността към спиртните напитки да се добавя вода, но при условие, че това не променя вкуса им. Друга новост в проекта е отпадането на ментовката от списъка със спиртни напитки. Тя е единствената алкохолна напитка, която излиза от списъка, показва справка между стария и новия текст. Така при производството на мента ще може да се слага синтетичен спирт.
Ракия и мастика ще могат да се произвеждат навсякъде, а не само у нас, както предвижда настоящият закон. Така по рафтовете на магазините може да се появи ракия, направена в Сърбия, Македония или произволна страна от ЕС. Според Бранимир Ботев от браншовата организация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки няма как с национален закон да ограничаваме правото на производители от други държави да правят ракия. Причината е, че в Средна Европа има различни напитки, произведени чрез дестилация. От икономическото министерство обаче не успяха да ни отговорят каква е причината да разрешим ракия и мастика да се казват и продукти, произведени извън България.