Големите блокове с много входове, да могат да се обновяват на части, а не като цели сгради. Това е една от промените, които се готвят в националната програма за саниране. Предложението е на Националното сдружение на общините, а от Министерството на регионалното развитие са склонни да го приемат, пише "24 часа".
Не можем да си позволим санирането да е през вход, но е възможно да се прави на отделни секции от сградите, които са с по десет входа например, а след това да бъдат санирани и останалите, коментира министър Лиляна Павлова.
Проблемът възниквал при създаването на сдружение на собствениците в блокове с много секции и с 200 до 700 апартамента.
Другото предложение за промяна в програмата е блок да се санира, дори да не са съгласни 100% от собствениците. Не е редно процесът за цели сгради да се стопира при 98% съгласие на собствениците само защото обитателите на 1-2 апартамента не искали, казва министър Павлова.
Тя уточни, че със сдружението на общините се анализират тези случаи и до края на април ще предложи на Министерския съвет промяна.
Друго предложение на сдружението на общините е да се позволи сгради с 35 апартамента да могат да кандидатстват в програмата. В момента се изисква жилищата са да най-малко 36. До този момент общият брой на регистрираните сдружения е над 1600.
В Българската банка за развитие имало подадени над 600 заявления за финансиране, а сключените договори са над 370. Най-много са сдруженията в Благоевград - 166. По този показател градът изпреварва София, където има 141. Пак в Благоевград има 87 договора между общината и сдруженията на собствениците, в София са 13.
Програмата предвижда изолиране и ремонт на покривите, както и на подпокривните стени. Ще се изолира цялата сграда отвън. Ако са санирани отделни апартаменти, изолацията им няма да се премахва, а ще се допълни, ако е тънка. Няма да се премахва остъкляването на балконите, там където е старо, ще се подменя. Ако блокът реши, инсталацията за парно може да се направи от вертикална хоризонтална и да се монтират топломери за всеки апартамент. Така ще се елиминират възможностите да се краде от съседите, тъй като топлинната енергия ще се мери при влизането в жилището, а няма да се разпределя с уреди.
Ако е предписано при енергийното обследване, може да се поставят слънчеви панели.
До края на април ще бъдат обявени и строителните фирми, които печелят обществените поръчки за саниране. Стойността за блок се очаква да е 500 000 до 700 000 лв. Срокът, който общината дава за изпълнение, е 65 дни. Едно от големите притеснения за собствениците бе, че след саниране на апартаментите им данъчната оценка ще скочи, а оттам и дължимият данък сгради.