С цялата тежест на трудовото законодателство ще се отнесем към всички отговорни физически и юридически лица, ангажирани с етапа на строителството, каза пред Фокус инженер Иван Иванов, директор на Инспекцията по труда във Варна
Експертът коментира трагедията със срутилия се край Варна хотел, при който загинаха четирима работници. Проверките на трудовата инспекция продължават – ще бъдат проверени всички участници в етапа на строителство – възложител, главен изпълнител, подизпълнители. Проверки се извършват и от други институции, допълни инж. Иванов. „В първия работен ден след празниците ще акцентираме на възложителя и на главния изпълнител. Надявам се в законоустановения срок да приключим със съответните констатации и предприети принудителни административни мерки”, посочи още инж. Иванов.
Към момента е установено, че загиналите работници е следвало да напуснат обекта с края на работния ден в 17.00 часа, но по разпореждане на работодателя, те са били вкарани в обекта, за да извършат по механичен способ разрушаване на носещи колони и асансьорни шахти. „Истината е, че те не са имали трудово правоотношения с никой от юридическите субекти на територията, където се е извършвало разрушаване, тъй като там се разрушава и друг хотел – „Мираж”. Те са били наети от физическо лице, което в края на всеки ден е заплащало определена сума на всеки един от работещите. Това физическо лице ги е водило до обекта с транспортно средство и ги и е прибирало”, каза още инж. Иванов.
За работата в деня на злополуката е установено, че работниците са имали за задача да добиват стомана от разрушения хотел „Мираж” чрез ръчен способ на разрушаване на стоманобетонните откъснати конструкции, които са били паднали. Чрез това разрушаване те са вадили желязото и са го складирали в контейнер. След като е издадена заповед от координатора по безопасност на строежа и е запознат техническият ръководител, отговорен за обезопасяване на периметъра, на лицата е било разпоредено да напуснат територията на хотел „Вероника”. Възникнал е спор между ръководителя и собственика на фирмата – подизпълнител, относно пребиваването на лицата в обекта. Изяснено е, че този спор е бил свързан именно с недопускане на лица в обекта, но по разпореждане на собственик или работодател – това по документи ще се изясни, е било разпоредено на петима работници да влязат и да започнат къртене и рязане на определени колони и асансьорни шахти в хотела.
Работниците са били уведомени, че дори и да започне срутване на сградата, те ще имат 30 минути да напуснат. Едно от лицата е стояло на входа на хотела и е наблюдавало сигналите, които се подават от сина на собственика дали е започнало срутване на сградата, за да се изнесат. Те са предположили, че това срутване ще продължава и няма да доведе до такива последствия, посочи инж. Иванов. „Изцяло са нарушени правилата за безопасност. Не е спазен планът по безопасност, където категорично е записано, че ще има разрушаване по механичен способ чрез използване на багер с чупещо се рамо”, каза още инж. Иванов. Безспорно инспекторите са установили, че е ставало разрушаване чрез използване на работници вътре в обекта, което е довело до инцидента, отнел живота на четирима души.