Миньорите, военните и полицаите да не могат да работят повече от 15 години опасен труд. След като изтече този срок обаче, те няма да се пенсионират, а ще си доработват, за да се ограничи ранното пенсиониране.
Това предвиждат предложения за промени в правилата за пенсия на работещите в силовите министерства и на тези от първа категория труд. Те са внесени от няколко синдикални структури в социалното министерство, което смята да ги включи в пакета от предложения за пенсионна реформа, пише в. “24 часа”. За военните и полицаите да се въведе пенсионна възраст 52 или 54 години в зависимост от званието им, предвижда още предложението. Тя обаче ще може да се променя във времето заедно с нарастването на общата пенсионна възраст.
Идеята е след 15 години стаж в опасна среда човекът да не се пенсионира, а да продължи работата си вече при условия, които не застрашават здравето му, обясни Тодор Воденов, лидер на синдикат “Отбрана” към КТ “Подкрепа”. За военните и полицаите такива длъжности можело да се намерят в структурата на министерствата. Условията за пенсиониране на военни и полицаи или трябва да останат както в момента - след 27 г. стаж и без възраст, или евентуална промяна да се прави след много голям гратисен период, коментира пък Валентин Попов от синдиката на служителите в МВР.
Миньорите, изкарали 15 г. под земята, пък трябва да бъдат преквалифицирани, гласи предложението. Това може да става както за сметка на социалното министерство, така и на работодателите. Но срещу намирането на нова работа за миньорите те да получават или стимули, или данъчни облекчения от държавата. В момента миньорите се пенсионират при 10 г. стаж под земята и навършени 52 г. и 8 мес.