Хомосексуалисти искат защита чрез Наказателния кодекс

булфото
share

В България все още съществува много дискриминация по отношение на ЛГБТ (лесбийки, гей, бисексуални и транссексуални) хората, която е и скрита, и открита, каза Магдалина Генова от „София прайд" в дебат в „Червената къща" по проблемите на ЛГБТ обществото.

Според нея непрекъснато се случват престъпления от омраза и непрекъснато се чуват речи от омраза, включително във водещи медии у нас. „Първата стъпка, която искаме да извървим, преди да правим каквото и да било друго, е промяна в Наказателния кодекс", коментира Генова. Тя припомни, че преди няколко дни е бил осъден първият човек в България за насаждане на етническа омраза. Генова обясни, че в НК обаче няма текстове, които да включват хомосексуалност или полова идентичност.

Когато се извърши такова престъпление у нас, то обикновено се третира и се разглежда от властите като хулиганство, посочи тя, като припомни, че след „София прайд" тази година имало нападнати и пребити хора, които са взели участие в парада. В момента обаче нападението срещу тях не може да бъде разглеждано като престъпление от омраза, а като обикновено хулиганство. „Това ни е основен проблем, тъй като липсват санкции, дори на политическо, юридическо и всякакво ниво. Тези явления вместо да намаляват, след като сме в Европейския съюз, те ескалират", сподели още Генова. Тя посочи, че това се вижда много ясно и в отношението на медиите, и в изказвания на отделни хора. Тя смята, че към НК трябва към конкретните текстове, дефиниращи престъпленията от омраза, да бъде добавена и омразата към хората от ЛГБТ обществото.

Генова разказа, че са изпращани предложения към омбудсмана Константин Пенчев, които той от своя страна е препратил към НС. По думите й, депутатите в момента са твърде заети, за да обсъждат този въпрос. „В момента се работи по нов НК, който ще вземе директно текстовете от Закона за защита от дискриминация, който от своя страна е изготвен на база на европейското законодателство. Искахме единствено към съответните членове от НК да се добави и единствено сексуална ориентация", обясни Генова.

Тя разказа, че днешната среща е част от европейски проект, който цели чрез дебати и обсъждания в страни от цяла Европа да се стигне до определени решения и механизми за решаване на проблемите на ЛГБТ обществото, които да бъдат представени на европейските институции.

По думите на Магдалина Генова, дори в Европа подобни директиви, текстове и законодателство се приемат трудно, тъй като в ЕС има и католически държави като Полша и Италия, например, които са силно консервативни. Тя обясни, че за сметка на това пък Белгия и Холандия са с по-развито законодателство в тази област.

Водещи новини

Още новини