Сравнително меката и топла зима в страната доведе до отчитането на по-малко "северни" видове птици от обикновено, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/, позовавайки се на резултатите от 39-то преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас.
Поради високите януарски температури, обичайно зимуващите у нас птици са предпочели да останат на север и да не прелитат по-далечните разстояния до нашата страна.
Традиционно, основната концентрация на птици е регистрирана по Черноморското крайбрежие и река Дунав. Там са установени 38 000 големи белочели гъски и 3 500 червеногуши гъски, а във водоемите от вътрешността на страната са регистрирани малко над 2 000 големи белочели гъски. Те, заедно с белочелите водни кокошки и зеленоглавите патици, са сред най-многочислените птици, установявани през повечето от зимните преброявания.
При студени зими, у нас се концентрират над 250 000 белочели гъски и почти цялата световна популация на червеногушата гъска. Така например през зимата на 2013 г. са установени рекордните над 54 000 червеногуши гъски в Приморска Добруджа. Сред наблюдаваните интересни видове са черногуш гмуркач, саблеклюни, кокилобегачи и бели ангъчи, тундрови лебеди, морски орли, малки, средни и големи нирци, посочват от БДЗП.
Освен наблюденията на птиците, екипите на дружеството са установили множество заплахи за природата - корекции на речни корита, замърсяване на реки, мащабна ловна преса и бракониерство.