Производители на хляб и хлебни изделия поискаха вчера фиксиране на минимална цена не по-малка от 90 стотинки за 700 грама, както и специален закон, който да успее да дисциплинира пазара и да го изсветли.
По данни на Мариана Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, делът на сивия сектор вече надхвърля 50 процента от производството на хляб в страната, а общият стокооборот е в рамките на 2 милиона лева дневно.
„Явно сивият сектор финансира много партийни каси", коментира Кукушева, цитирана от БНР.
„Абсурдно е в държава от ЕС, където суровините са с европейски цени, където електроенергията е най-скъпа в Европа, хлябът продължава да се продава на непазарни цени в квартали, където контролът липсва", коментира Мариана Кукушева.
Според нея в момента в някои предприятия, които не съществуват в правния мир, се продава хляб на около 30 ст. Зад тази цена не стоят плащания нито към бюджета, нито към електродоставчиците, нито към работниците с техните осигуровки. Има атрактивна цена, която позволява хлябът да се реализира не в официалните търговски обекти, а на други места.
Фиксирането на минимална цена е мярка, предлагана с цел да се дисциплинира пазарът, но в пазарно общество, каквото има в България, не е възможно определяне на минимални защитни цени на продукти, в чийто състав на ценообразуване влизат суровини от борсата. Това е невъзможно, защото цената на пшеницата днес е една, утре може да бъде променена.
Според Кукушева положителен ефект би имало въвеждане на електронен регистър на дистрибуторите на хляб. Това не е въпрос на законодателна промяна, а въпрос на министерско постановление, като по този начин в рамките на три месеца може да бъде създаден регистър. Така сивият сектор би се смалил поне с около 25 процента.
Над 50% от хляба у нас се произвежда от сивия сектор
- 06.01.2015 | 12:08
- 987