Банковата система показа относителна жизнеспособност след кризата с КТБ. Всяка криза е здравословна за оцелелите, коментира председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян пред „120 минути”.
Той заяви, че българската банкова система е намаляла с една банка, но от друга страна показва относително добра жизнеспособност. Освен това аферата е премахнала изкривяващи практики, а останали те банки са си извадили изводи.
„Колкото по-бързо вкараме доверието на хората в системата и в различните институции, които са имунната система на държавата, толкова по-малка ще бъде вероятността, дори да има някакви атаки, те да се увенчаят с успех”, заяви Хампарцумян.
По думите му институционалната репутация на БНБ трябва да се съхрани и да се увеличи колкото може повече. „Това, което имаме днес като предлагане на финансови услуги, отговаря на средата, в която работим“, каза още той.
Според него средата, в която работят банките е по-устойчива и по-предсказуема. Това предполага и възможност за понижаване на лихвите по кредитите. За да има тенденция за това обаче са нужни няколко фактора, сред които увереност на предприемачите и потребителите за бъдещето.
Дори лихвите да са по-високи, те ще са достъпни за хората, защото са под нивата от 2008 г., каза банкерът. Той каза, че потребителите нямат интерес да държат парите си у дома, защото така ще създадат рай за квартирните крадци.
„Ако един депозит ви дава достатъчен доход, за да живеете, защо да работите, защо да инвестирате, защо да бъдете предприемчиви”, подчерта той.
За аферата с КТБ Левон Хампарцумян каза, че иска да знае причинно-следствените връзки, които доведоха до нея. „За мен вкарването в затвора е последствие”, обясни и каза, че ако общественият натиск не спре, ще се разбере какво се е случило.
„Не виждам непосредствена опасност към тази дата”, коментира той думите на управителя на БНБ Иван Искров, който предупреди за опасност, но допълни, че от камбанарията на централната банка се виждат повече неща.
„Една банка е част от финансовата инфраструктура. Тя трябва да е политически неутрална, какъвто трябва да е интернет, електроразпределителните дружества, водопроводите. Тази структура е необходима - ако ги няма банките, трябва да ги заместим с торби с пари, с чейнджбюра”, подчерта той.
По думите му трябва да се пазят институциите в България. Видяхме крещяща деинституализация, която доведе до провали в повече от една сфери в живота”, подчерта банкерът.
Левон Хампарцумян: Всяка криза е здравословна за оцелелите
- 07.12.2014 | 19:43
- 2582