Повече от 2 млн. кубика дървесина годишно се изсичат незаконно у нас

share

Над 2 млн. кубика дървесина годишно се изсичат незаконно у нас. Това сочи анализ, който организацията "Световен фонд за дивата природа" ще представи днес.

В интервю за БНР Александър Дунчев, експерт от организацията, каза, че бракониерската сеч се прави със съдействието на държавата и контролните органи. "Горските в България всъщност са принудени да участват в огромен брой схеми. Част от тях са породени от корупционен и най-вече политически натиск, за да се добива незаконно от гората и да се генерират незаконни приходи, които да не постъпват в държавата, а по частни фирми. За да могат да си запазят работата, за да могат да имат приходи за семействата си, те са принудени да прикриват, но и много често да съучастват и да спомагат за незаконните практики в горите", каза още той.

Според Дунчев санкциите за незаконна сеч у нас са ниски и на практика не се прилагат. "Не повече от 30 хиляди кубика се залавят. От 2 милиона 30 хиляди кубика колко са – една нищожна част, по-малко от една десета. Наказателната ефективност е критично ниска. Събирателната активност по наказателните постановления е не повече от 15 процента, което показва, че има едно тотално чувство за безнаказаност, не само на високо ниво в корупционните кръгове, а и на ниско ниво при реалните извършители на незаконния добив", категоричен беше експертът.

Според експертите от неправителствения сектор един от начините за справяне с проблема е Агенцията по горите да бъде на пряко подчинение на Министерския съвет, за да се намали политическият и корупционен натиск върху горските стражари.

Водещи новини

Още новини