До 10 пъти по-малко прах и азотни оксиди във въздуха отчетоха вчера уредите на Изпълнителната агенция по околна среда заради спрения трафик в Деня без автомобили.
Пет мобилни лаборатории бяха поставени на възлови кръстовища в София, Русе, Плевен, Пловдив и Бургас, които се включиха в европейската инициатива, съобщава в. "Монитор".
Те мериха чистотата на въздуха, който дишаме на същото място и ден по-рано, за да сравнят приноса на автомобилите към замърсяването. Според Валери Серафимов, който отговаря за мониторинга на въздуха в агенцията, разликата щеше да е дори по-голяма, но падналият дъжд и вятърът в сряда значително намалиха фините прахови частици, както и останалия букет от замърсители в градския въздух.
В столицата мобилната лаборатория бе разположена край Народното събрание.
Измерванията на петте станции показаха, че концентрациите на изследваните атмосферни замърсители без коли намаляват съответно от 3 до 10 пъти – за серния и азотния диоксид, както и от 2 до 10 пъти за фините прахови частици. Най-малко пада съдържанието на въглеродния оксид – от 2 до 5 пъти, обясниха от агенцията. Според Серафимов пиковете на най-мръсния въздух в градовете се отчитат сутрин от 7 до 10 часа и следобед от 17 до 19 часа
В Русе най-високи концентрации на замърсяване уредите отчетоха в сряда между 10 и 11 часа - 31,2 микрограма на кубичен метър фини прахови частици и 44,1 микрограма на кубичен метър азотни оксиди, като вчера стойностите им бяха съответно 2,7 и 4,9. Най-високите стойности на азотни оксиди в Плевен стигнаха 63 микрограма на кубичен метър, а вчера бяха едва 18-20. В Пловдив въглеродният оксид достигна 1,5 милиграма на кубичен метър срещу 0,3 днес вчера. Преди трафикът да спре, максималните нива на въглеродния оксид в столицата бяха към 0,3 милиграма, а след това паднаха 9 пъти и останаха далеч под нормата през целия ден. Пиковите стойности на азотния диоксид бяха 10 микрограма, а на праховите частици - 10 микрограма на кубичен метър.
Подобно драстично намаление наблюдаваме всяка година, когато трафикът спира, коментира Валери Серафимов. В момента в столицата работят 6 автоматични измервателни станции, като две от тях - на Орлов мост и пред столичното кметство, имат екрани и всеки човек може в реално време да види какво показват. Броят на пунктовете се определя от закон и зависи от населението и степента на замърсяване. Ние имаме дори един пункт повече над изискванията, коментира експертът.
Измерванията показват, че освен в денонощието, разлика в замърсяването има и през различните сезони - през зимата е по-мръсно заради отоплението с нискокалорични въглища и дърва, а също и заради специфичните климатични условия и въздушните инверсии.