Потопът в "Аспарухово" - заради непочистени дерета

Булфото
share

Причина за наводнението във Варна не е само проливният дъжд, а и непочистените дерета около квартал "Аспарухово". Това заяви за БТА Георги Корчев - директор на Националния институт по метеорология и хидрология при БАН /НИМХ-БАН/.

Той каза, че около квартал "Аспарухово" има три или четири дерета и тази мътна, кална вода, която предизвика снощи наводнението, е дошла от тях.

Според Корчев проблем в страната са непочистените речни корита и всички дерета, които са превърнати в нерегламентирани сметища. През последните години речните корита не се почистват от храсти, които след няколко години се "превръщат" в големи  дървета, коментира директорът на НИМХ-БАН.

През последните две седмици у нас имаше интензивни валежи, с мощна купесто-дъждовна облачност и в резултат на това почвата е силно напоена с вода, обясни Корчев как според него се е стигнало до снощното наводнение в квартал "Аспарухово" във Варна. Той съобщи, че във Варна за един час валежите са били около 30 литра на квадратен метър и водата е започнала да влачи  отпадъци и храсти от нерегламентираните сметища. Почвата снощи във Варна е била силно овлажнена и когато е започнал  интензивният дъжд, тя не е могла да поеме повече вода. Така се е смесила с много вода, превърнала се е в кал и е започнала да тече към квартала, каза Георги Корчев.

Той припомни, че НИМХ-БАН има във Варна оперативно-прогностично звено, което има задължения за прогнозата на времето в източната част на България и за прогноза на особено опасните явления в българската част от басейна на Черно море. В сряда метеоролозите от това звено са изпратили информация за това, че се очакват интензивни валежи, до кмета и до областния управител на Варна, както и до "Гражданска защита", каза Георги Корчев.

На въпрос дали е типично за нашите географски ширини, всеки ден в последните седмици да се излива такова голямо количество  дъжд, директорът на НИМХ-БАН, отбеляза, че назад в метеорологичните архиви има данни за такива ситуации и ще  продължава да ги има и в бъдеще.

Попитан дали след меката и безснежна зима и след дъждовната пролет може да кажем, че у нас вече са настъпили климатични  промени и сезоните не са същите, Георги Корчев нарече силно и недоказано твърдението, "че у нас има такава силна и рязка  промяна на сезоните". Промените на климата в глобален и в регионален мащаб са факт и те водят до увеличаване на честотата  и на интензитета на екстремните явления, обясни ученият.

Георги Корчев прогнозира, че ще имаме нормално лято у нас - с високи температури, каквито сме имали и в предишни години.

Водещи новини

Още новини