Поизтънелите от кризата семейни бюджети удариха и китките за първия учебен ден.
Предимно евтини цветя ще подаряват учениците на класните си ръководители днес, показа проверка на „Монитор” по столичните цветарски магазини.
Още с влизането си в павилионите родителите питат за най-евтините цветя, разказаха продавачи в столичните цветарници. Били готови да извадят между 3 и 5 лева за китка или букет за първия учебен ден. Почти няма такива, чиито деца ще подарят на класната цвете за 10 лв. или повече, разказаха още цветарите.
За първи път от години ден преди началото на учебната година китките по магазините запазиха нормалните си цени. Продавачите обаче се ожалиха, че са на загуба, защото на цветарските борси цените скочили с левче още преди два дни.
Най-купувани вчера бяха хризантемите и герберите. Те вървяха между 2 и 3 лв. за бройка. „Родителите на по-малките ученици искат да им ги направим като букети, което ги прави двойно по-скъпи. Тийнейджърите рядко купуват. Но ако решат, вземат по едно цвете, колкото да не отидат без нищо”, разказват цветари в столичния квартал „Младост”. Между 3 и 5 лева пък вървяха розите. „Те се купуват по-рядко, защото са цветя за друг тип повод. Децата обаче винаги могат да покажат на своите преподаватели, че са се привързали към тях”, казваха продавачи.
Сред най-търсените цветя бяха и карамфилите, които вървят от 60 до 80 стотинки. Родителите масово вземаха по няколко и така за около 4 лв. децата им се сдобиваха с приличен букет за класния ръководител. По-голяма рядкост бяха онези, които купуваха калии или лилиуми. Те вървят съответно 6 и 8 лв. за бройка. Букетът с тези цветя пък излиза над 15 лв.
По думите на продавачите освен заради кризата цветята на бройка не вървели много и защото все повече родители купували китки в саксия.
„Наблюдаваме тази тенденция най-често при първокласниците. Майките предпочитат детето им да занесе саксия в училище. Учителите им пък ги оставят в класната стая и показват на малчуганите как да ги гледат. Тъй като са с един и същи учител 4 години, децата ще могат да се грижат за цветята няколко години”, разказваха цветарите.