Археолози от Националния исторически музей започнаха днес разкопки на нос Червенка - най-южния полуостров от тризъбеца полуострови край град Черноморец.
Полуостровът е част от военно поделение и разкопките се правят с любезното съгласие на Министерството на отбраната и лично на министър Ангел Найденов.
Полуостров Червенка е от типа „Несебър" - тясна „шийка" и разширяващо се кръгло тяло. Чрез издигане само на къса крепостна стена на „шийката", древните са получавали отлично защитено от сухоземни нападатели голямо пространство, отговарящо на изискванията на средноголям античен или средновековен град. И те са се възползували от тези дадености, към които трябва да прибавим отлично защитен пристанищен басейн и плодородни земи край полуострова.
При предварителния оглед археолозите, водени от доц. д-р Иван Христов /обявен от Министерството на културата за археолог №1 за 2013 г./, установиха, че не само „шийката", но и целият полуостров е обграден от мощна крепостна стена. Разкопките ще установят кога е възникнал градът и докога е съществувал. Любопитно е, че името му не е останало до наши дни. Възможно е този град да е бил смятан за квартал на близко разположения Созопол, от който го дели двукилометрова морска ивица.
За последен път крепостните стени на полуостров Червенка са използувани от руския флот при войната 1828-1829 г. Те устройват там своя база и приемат в нея десетки хиляди българи от Странджа и Тракия, които с корабите са откарани да заселят Бесарабия, Таврия и Крим.
Още в първия ден на разкопките екипът на д-р Иван Христов разчисти останките на мощна отбранителна кула, фланкираща входа на крепостта. Кулата е с необичайно големи размери - 6 на 5 метра, и показва, че градът, с неизвестно засега име, е граден с много пари.