Наблюденията, които провеждаме, показват, че толкова силно земетресение като пернишкото от преди две години скоро не може да се реализира.
Това каза проф. Емил Ботев, ръководител на Департамент „Сеизмология” в Националния институт по геофизика, геодезия и география. По думите му, по никакъв начин процесите, довели до днешното земетресение в Егейско море, не се свързват със сеизмичните процеси на територията на нашата страна, които са със затихващи функции, още, както се казва, от началото на миналия век, когато се е освободило цялото това натрупано напрежение от столетия с цели 6 катастрофални земетресения с магнитуд 7, и по-голям от това, което усетихме днес. "Тогава те са разтоварили за столетия наред натрупаното напрежение, което се натрупва значително по-бавно, в сравнение с това при съседите ни. Затова честотата на повторяемост на катастрофалните земетресения, статистически на територията на страната, е много по-малка. И не би могла теоретически да бъде друга, защото ние сме далеч от контактите на придвижване на микроплочите. Там, където става запиране на това придвижване, се натрупват напрежения, и стават по-силни земетресения. Но там са големите движения и съответно и по-големите земетресения, с по-голяма честота. При нас - нямаме такива очаквания", каза проф. Емил Ботев, цитиран от Фокус.
"Без да знаем с абсолютна сигурност какво става в дълбочина, винаги са способни изненади, но вероятността за изненади, е минимална, тя е под 10% за нашите изследвания. Ние не можем да влезем в дълбочина, и да кажем със сигурност какво там се случва. Провеждането на сондажни изследвания е изключително скъпо и отдавна не се практикува. Другите методи ни дават някакви данни, които имат нееднозначни трендови такива резултати, т.е. общи, и тези резултати показват, че ние в пъти по-бавно формираме тези катастрофални земетресения, които стават при нашите съседи", каза проф. Емил Ботев.
"Ние сме по-скоро обетована земя, и на хората казвам - да не се притесняват, в този момент. Такова земетресение като пернишкото, аз предполагам и основания ми дават наблюденията, които водим, скоро не може да се реализира, на територията на нашата страна. Пернишкото земетресение беше десетки пъти по-слабо по енергия от това, т.е. 30 пернишки земетресения, щяха да бъдат равни по енергия на това на остров Самотраки, което стана този обяд", каза още проф. Емил Ботев.