При 80% инфекцията минава леко със симптоми на грип, твърдят наши епидемиолози. Риск има, ако се развие енцефалит или менингит. По-голяма е опасността за хора с отслабен имунитет, хронични диагнози и в напреднала възраст, пише "24 часа".
Възможната лична защита е да се избягва ухапването на комари в зони, в които има болни. Донякъде пазят дрехи с дълги ръкави и крачоли, репеленти - препарати, които отблъскват кръвосмучещите, мрежи на прозорците. До 80-те години нилската треска е срещана в Африка и Азия, но със затоплянето на климата и глобализацията настъпва от юг и разширява териториите си.
У нас досега не са боледували хора. От година на година обаче заразата се изолира във все повече държави. Това се обяснява с климатичните промени и ефектите от глобализацията. Докъм 80-те години западнонилската треска се е срещала единствено в тропичните и субтропичните области на Африка и Азия. За Европа пикът е от юни до септември. В идеалния случай протича с грипоподобни симптоми, някои карат треската на крак.
По-тежките случаи се проявяват с енцефалити и менингити или в комбинация. За хора със слаб имунитет и възрастни има риск от усложнения. Може фатално да се засегнат черният дроб, панкреасът, сърцето. От заразяването до първите оплаквания минават 3 до 6 дни, но понякога и две седмици. Изследване доказва или отхвърля съмненията за зараза.
В Гърция това лято боледуват в 13 района, сред тях Серес, Солун, Халкидики, Лариса, Атика, Кожани, Иматия, Трикала, Кардица, Виотия и др.
Последният случай в Румъния е край Букурещ.