"Най-вредни в сладоледа определено са трансмазнините. За някои видове сладолед се използва нискомаслено мляко и за да се постихне необходимата му гъстота, в лабораторни условия растителните мазнини се втвърдяват", обясни диетологът от Националния център по диетология д-р Росица Попова, пише в. "България Днес".
По наредба №23 от Закона за здравеопазването е прието да се приемат до 1 енергиен процент трансмазнини на ден. В Щатите вече е напълно забранено да се влагат в храните заради доказания риск от вреда за организма.
Оцветителите и захарта също са вредни, но в по-малка степен.
"Палмово масло също има в сладоледа. То съдържа наситени мазнини. Вредно е, защото в повечето случаи се прекалява с него. Наситените мазнини са необходими за организма ни, но в определени количества. По-добре е да си ги набавяме от месото, яйцата, прясното и киселото мляко, а не от палмовото масло", добави още д-р Попова.
За избора на качествен сладолед на първо място трябва да се ръководим от това дали в съдържанието му е използвано пълномаслено мляко. Тези сладоледи, които са направени с такова, са по-добрият вариант за консумация, но по-високата им цена също е решаващ фактор при избора ни.
И въпреки всички изброени вреди за здравето ни се оказва, че сладоледът има и много положителни качества. Млякото съдържа пълноценен белтък, а мазнините в него също са наситени и много полезни.