За социалната политика и в частност за приетите днес от НОИ надбавки за пенсионерите от по 40 лева за Великден поговориха в ефира на ТВ7 бившият министър на труда и социалната политика в правителството на Симеон Сакскобургготски Христина Христова и Иван Нейков – социален министър в служебния кабинет на Стефан Софиянски.
„За Великден тези хора ще си купят по едно-две кила агнешко месо, а след това“, попита Христова и продължи: „Тези суми каква връзка имат с осигурителното начало на пенсионната система?“.
„Пенсионерът не е синоним на бедност“, контрира я обаче Иван Нейков. „Този, който разчита на тези 20-30 лева, той му трябват. Но има много пенсионери, които са собственици на магазините по „Витошка“ например. Защо даваме на всички право?“, недоумява той.
Помолени да коментират така наболялото несправедливо заплащане, при което хигиенистите получават повече пари от ядрените физици, Иван Нейков побърза да уточни, че пенсията не зависи от професията, а от направените вноски.
„Много хора виждат в пенсията оценка. Осигурителната система е обвързана с вноските, с приноса. Колкото повече вноски сте правили, толкова ще е по-голяма пенсията“, обясни той.
На въпрос колко е прагът на бедността Христина Христова цитира изчислените от правителството 251 лева. „Но 65 лева е стандартната социална помощ“, допълни тя.
Бе засегнат и факторът с големия брой живеещи в чужбина хора. Според Иван Нейков именно те са най-големият външен инвеститор на България. „Тези хора рано или късно ще се върнат в България. Тези хора трупат нова култура, ново мислене“, убеден е той.
Запитан дали у нас женският труд е дискриминиран, той бе категоричен: „Твърдо да. В България има дискриминация по полов признак. Това е едно от скритите срамни петна в българското общество“.