Такса „смет” ще се плаща по различни начини в зависимост от готовността на общините да събират разделно и да сепарират отпадъците, обяви министърът на околната среда и водите Иска Михайлова на семинар по управление на биоотпадъците, финансиран от Оперативна програма „Околна среда".
„Вероятно няма да има една формула за плащане на тази такса, начините ще се обсъждат и решават съвместно с общините”, допълни Михайлова и припомни, че от 2015 г. такса „смет" няма са начислява според данъчната оценка на имотите.
Световният опит в събирането на боклука има много варианти - от подземни контейнери и контейнери с електронен чип, до раздаването на безплатни торбички за разделно събиране на отпадъците на домакинствата, информираха експертите на МОСВ.
В София повече от месец работи инсталация за обработка на биоотпадъци, която събира от търговските вериги, пазарите и тържищата храни с изтекъл срок на годност и други отпадъци, информира Теодора Желева от МОСВ.
„В идеалният случай хората трябва да плащат според количеството отпадъци, което изхвърлят, но измерването е много трудно”, посочи Михайлова. Сред предложенията са хората да си купуват чували и торбички за изхвърляне на боклука, чиято цена ще бъде всъщност и такса „смет".
Възможно е количеството отпадъци да бъде районирано - според населеното място, квартала или улицата, където живеят хората, а в големите градове таксата да се начислява на вход в кооперациите, както сега се прави с парното отопление, посочиха експерти от МСОВ.
Министър Михайлова обяви, че събирането и рециклирането на биоотпадъците ще има ключова роля в политиката и изпълнението на националните цели за рециклиране и отклоняване на битовите отпадъци от депата.
Такса "смет" ще се плаща по различен начин
- 27.02.2014 | 15:08
- 1792