МВР праща полицаи на смени в моловете, информира "Стандарт".
Мярката се налага заради повишения риск от обири на клиенти в търговските центрове и базарите, където има голяма концентрация на хора. Нова електронна карта за престъпленията, която бе изготвена преди дни от експерти, ще дава на полицаите ясни данни къде и в кои часови диапазони се извършват различен вид престъпления.
По данните от е-картата шефовете на полицейските звена ще пращат патрулите на различни места, съобщи "Стандарт". Подробности от новия план ръководството на МВР ще представи на служителите си днес на специално съвещание на началниците в униформа.
Документът показва какви престъпления се извършват в различните региони - градове, села и даже определени квартали и улици в цялата страна. Ако например в даден град кражбите от магазини се увеличават след 18 ч, то в този район задължително ще бъде пратена патрулка. Там където в определен времеви диапазон има концентрация на хора - пазари, молове, туристически атракции, също ще бъдат пращани повече екипи, които да дебнат за нарушители на реда. Според ръководството на МВР именно правилното разпределение на униформения ресурс ще помогне за справянето с престъпността и ще улесни хората да започнат да подават сигнали за "маловажни" според тях или по-точно битови престъпления.
Така МВР очаква да успее да се справи и с най-важния си приоритет тази година - битовата престъпност.
Друг акцент в доклада на шефовете на вътрешното ведомство пред колегите им ще бъде борбата с "криминалните предприятия" или т. нар. банди за рекет, кражби и обири по места. Ще бъдат набелязани конкретни мерки за борба с контрабандата и финансовите престъпления, както и ДДС измамите.
На съвещанието се очаква още вътрешният министър Цветлин Йовчев и главният секретар на МВР Светлозар Лазаров да поискат от подчинените си напълно новия график за работа на униформените, който трябва да е съобразен с набезите на апашите.
Акцентът за битовата престъпност дойде след провала на предишния МВР шеф Цветан Цветанов да се справи със ситуацията. Според доклад на прокуратурата предишното ръководство на вътрешното ведомство се е провалило в битката с крадците, като не е взело достатъчно мерки за превенция.
Още през лятото вътрешният министър Цветлин Йовчев поръча да се направи интерактивна карта на престъпността. Тя обаче беше примерна и трябваше само да маркира концентрацията на престъпленията в цялата страна. Именно на базата на тази програма сега експертите са допълнили базата данни след отчетите на отделните дирекции в края на 2013 .
Статистиката сочи, че София, Варна, Бургас, Пловдив и Плевен са градовете с най-висока престъпност. Отделни региони обаче страдат от различен вид атаки.
Националното съвещание на МВР ще започне в 11 ч днес в сградата на Главна дирекция "Пожарна безопасност". Освен приоритетите за тази година ръководството на МВР ще отчете и свършеното за шестте месеца на изминалата година.