Комисионите на брокерите от всяка втора сделка за продажба на имот не се декларират пред държавата. Така големите агенции за посредничество укриват доходите си и намаляват дължимите данъци, показват изчисленията на данъчните, твърди в. Монитор.
Само през изминалата 2013 година Националната агенция за приходите е извършила над 100 проверки и ревизии на агенции за недвижими имоти и физически лица брокери, за които е преценено, че има риск от неплащане на данъци. До масовите проверки се стигнало, след като НАП е получила стотици сигнали от клиенти на агенции за недвижими имоти, които не са получили касова бележка или друг счетоводен документ за платените от тях комисиони. По всички сигнали вървят проверки, като в 80% от случаите данните за данъчни нарушения се потвърждават. Сред случаите има такива, при които платената комисиона достига до 2500 евро, като между купувача на имота и агенцията няма сключен договор, нито за платената сума е издаден документ. Санкцията за неиздаване на касова бележка от юридическо лице е 2000 лв., но може да достигне и до 10 000 лв. в случаите, в които се извършва дейност без касов апарат или от апарат без дистанционна връзка с НАП, напомня приходната администрация.
При проверките данъчните установили, че сделките, които се обявяват, пък се декларират на стойност много по-ниска от реалната. По принцип брокерите съветвали своите клиенти да изповядват продажбата на жилището пред нотариуса на цена малко по-висока от данъчната оценка на имота. По този начин клиентите и продавачите си спестявали сумите, които трябва да платят за нотариална такса, общински данъци и такси. В същото време брокерите също обявявали, че получават хонорар върху тази по-ниска сума. Близо 700 млн. лева оборот е укрил секторът за посредничество при сделки с имоти за последните 5 години, показва анализ на НАП. Като рискови сектори по отношение на укриване на данъчните приходи от агенцията посочват още и строителството и търговията със зърно. Данъчните обаче успели да ги разобличат, след като поискали от няколко банки да разкрият своята тайна по тези сделки. Оказало се, че макар купувачите да са декларирали ниска пазарна стойност на имота, в кредитната институция има оценка на експерт за двойно по-висока цена. Освен това самата банка отпуснала заем за покупката на имота в пъти по-голям от обявената за сделката цена.