Само работещите на трудов договор с брутна заплата до 340 лв. на месец ще си получават обратно платения данък върху доходите от 10%. Такава промяна в закона предлагат група народни представители начело с лидера на БСП Сергей Станишев, стана ясно вчера при приемането на бюджет 2014 в парламентарната комисия по бюджет и финанси. Предстои той да бъде внесен за второ четене в пленарна зала, информира Труд.
Вчера депутатите приеха предложението без дебат. ГЕРБ гласуваха с “въздържал се”. Текстът означава, че няма да има данъчно облекчение за всички други видове доходи до 340 лв. на месец - например от наем, авторски права, граждански договори и т.н. Бонусът ще се ползва реално чак през 2015 г., след като работещият подаде данъчна декларация и НАП му възстанови сумите. Така преференцията няма да се отрази на бюджет 2104. В предизборната кампания БСП обещаваше въвеждането на необлагаем минимум, вместо това се стигна до предлагане на частично облекчение “в движение”.
Междувременно депутатите одобриха минимални размествания по държавния бюджет за догодина. Ясни са основните критерии, на базата на които ще се разпределят предвидените 500 млн. лв. във фонд “Региони” и 100 млн. лв. във фонд “Образование” - постигане на икономически растеж, устойчиво развитие на регионите, генериране на заетост и повишаване на конкурентоспособността. До окончателното приемане на бюджета те ще бъдат детайлизирани. От парите за образование 22 млн. лв. ще отидат за допълнително финансиране на университетите на базата на постигнати резултати. Още 20 млн. лв. от резерва ще бъдат насочени за иновации, а други 20 млн. лв. за бойна подготовка на въоръжените сили.
Бюджетът на здравното министерство се повишава с 29 млн. лв. за сметка на по-малко пари за лихви по заеми и 7 млн. лв. по-малко средства за подслушване. Увеличението ще финансира покупката на ваксини, като с този разход няма да се товари бюджетът на здравната каса. С 500 000 лв. бяха увеличени парите за вероизповеданията. Депутатите отхвърлиха на практика всички предложения на ГЕРБ.
В Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници се въвежда такса за производството на ток от вятър и слънце. Тя ще е в размер на 20% от преференциалната цена, на която се изкупува енергията, което на практика значи, че цената ще падне с 20%. Въвеждането на таксата бе гласувано от бюджетната комисия в парламента вчера по предложение на “Атака”. Предложението мина без никакъв дебат. От финансовото министерство коментираха, че не са изчислявали ефекта от таксата, но тя ще се отрази положително на бюджета.