Опасни вещества има на територията на спрения през 2002 г. торов комбинат "Химко" край Враца и те са потенциална екобомба, алармираха местни природозащитници. Според тях 110 т въглероден бисулфит и около 20 т натриева основа се съхраняват в корозирали цистерни и всеки теч може да обгази града, информира 24 часа.
От РИОСВ, която всяка пролет и есен извършва проверка на съхраняваните в "Химко" вещества засега няма опасност за населението. Няколко цистерни с близо 100 т въглероден бисулфит са поставени във воден басейн, но нямало признаци за корозия, която би довела до изтичане на химическото вещество. Не били установени и нарушение на правилата за съхранение.
От фирмата "Камибо" на Христо Ковачки, която е собственик на част от бившия торов завод уточниха, че въглеродния бисулфит е останал отпадък от работещ преди 2002 г. цех на "Химко". Поради това бил примесен с голямо количество промишлено масло, което попречило на фирмата да го продаде, каквито препоръки били дадени от екоинспекторите.
Другата препоръка за унищожаването на замърсения химикал пък била трудно изпълнима, твърдят от стопанисващата басейните дъщерна фирма "Хименерго". Само в Румъния и Германия имало фирми, които рециклирали подобни химически вещества, но процесът бил твърде скъп.
Стана ясно още, че всички количества натриева основа вече са продадени на различни фирми в страната и на територията на химкомбината не се съхранява повече сода каустик, с каквото име е известно още химическото вещество. Това установили и инспекторите от РИОСВ, които за последно били на проверка в "Химко" през септември т.г.
По сигнала на еколозите пък вече тече проверка и на комисията за защита на населението от бедствия и аварии на областната управа. Врачанският губернатор Венцислав Василев възложил на проверяващите да се запознаят на място с всички обстоятелства около съхранението на опасни химически вещества в неработещия торов завод.