Архитекти ще имат последната дума за това дали Паметникът на Съветската армия да остане, или да изчезне. Столичната община обяви международен конкурс за визията на Княжеската градина и спорния монумент в нея, информира в. Монитор.
„Разчитам, че в състезание на архитектурни и художествени идеи ще намерим вярното и добро решение за паметника. За съжаление през годините Княжеската градина е загубила своята функция и мястото си на централен парк”, обясни главният архитект на столицата Петър Диков. По думите му проектите ще може да са с паметника и без него. В зависимост от това дали той присъства в спечелилата визия ще се реши и съдбата на монумента. В понеделник се проведе и обществена дискусия за заданието на международния конкурс. Паметникът разпали страстите и вместо идеи за пространството предизвика ожесточен дебат за съдбата на монумента.
„В обществото има хора, за които Паметникът на Съветската армия е оскърбителен, но в същото време за други той е част от историята, а тези социални групи живеят на едно и също място. Понеже няма да се постигне съгласие по въпроса за него, в конкурса са оставени възможностите за различни варианти - няма задължително условие да бъде демонтиран или да остане там, където се намира. Никой не знае какво може да измисли една група дизайнери”, заяви водещият на дискусията Иван Бакалов.
От Гражданската инициатива за демонтиране на Паметника на Съветската армия предлагат градината да бъде възстановена в предишния й вид. Блогърът и журналист Иво Инджев подчерта, че гражданската инициатива не е за унищожаването на паметника, а за неговото демонтиране. „Ние не сме за разрушаването му, а искаме той да се премести на по-скромно място или в Музея на социалистическото изкуство обясни той.
Блогърът Асен Генов, който преди дни беше арестуван, докато шареше паметника пред „Позитано” 20, поиска национален референдум за съдбата на „Съветската армия”. Различно мнение бе изразено от архитекта Орлин Манолов, според когото възстановяването на Княжеската градина също не е за добро решение, защото и това показва политическо отношение. Манолов заяви, че премахването на паметника би демонстрирало отношението към тоталитарния режим, но възстановяването на Княжеската градина в предишния й вид би показала симпатии към друго време от историята ни.
Мненията за него са коренно различни – да се премахне, да се запази в сегашния си вид или да е под стъклен купол. На срещата беше изразено мнението, че той може да се прекръсти и на Паметник на загиналите български войници. „Съдбата на паметника е въпрос, който трябва да се реши на национално равнище. Нашето дълбоко убеждение е, че паметници се махат и слагат само с обществен консенсус. Всичко останало е обратното на демокрацията”, смята Диков. По думите му предстои и обявяването на конкурс за паметника „1300 години България”.
Архитекти ще решават съдбата на „Съветската армия”
- 20.11.2013 | 06:49
- 1788