Словашките инвестиции в България са добре дошли, а българските инвестиции в Словакия са изцяло окуражени и подкрепени - каквото можем да направим като институции, винаги ще бъдем на ваша страна.
Това каза президентът Росен Плевнелиев на словашко-български бизнес форум днес в Братислава, в рамките на официалното си посещение в Словакия, предаде БТА. На форума бяха представени 20 български и 30 словашки фирми. Президентът Росен Плевнелиев отново посочи, че въпреки икономическите проблеми и кризата, стокооборотът между България и Словакия устойчиво расте и то със сериозните около 20 процента, като потенциалът остава голям. Между България и Словакия никога не е имало отворени въпроси, между нас просто има приятелство и доверие, а вие знаете много добре, че в бизнеса най-лесно се правят сделки, когато има доверие, каза Плевнелиев.
Очертавайки сфери за развитие на двустранните отношения, президентът Плевнелиев посочи, че българското автомобилостроене се развива много добре, това е клъстер с много динамично развитие, а Словакия е европейска и световна сила в това. В последните няколко месеца беше дадено началото на над 15 нови фабрики в България за подизпълнители на части за автомобилната индустрия. Със сигурност една голяма част от производството ще дойде тук в Словакия, където ще се извърши крайното сглобяване, каза Плевнелиев, посочвайки това като двигател на бъдещата търговия. Българският президент открои също земеделието и прозводството на храни, информационните и комуникационни технологии, енергетиката. В енергийния контекст Плевнелиев отбеляза също, че започваме строителството на "Южен поток", което е една нова възможност за България да диверсифицира маршрут на доставка на газ.
Президентът на Словакия Иван Гашпарович изрази убеденост, че сега съществуващите връзки между двете държави могат да бъдат надграждани. Двустранното икономическо сътрудничество има още много резерви, заяви Гашпарович, като добави, че дейността на словашките фирми в България и на българските в Словакия е на ниско ниво. Затова сме тук с президента на България, за да подкрепим бизнес диалога на всички нива, посочи словашкият президент. Като възможни области за сътрудничество Гашпарович също открои енергетиката, водния сектор, автомобилостроенето. Той изтъкна и огромния по думите му потенциал в областта на туризма. България е четвъртата най-голяма дестинация, представляваща интерес за нашите туристи, посочи Гашпарович. Той открои и т.нар. лечебен туризъм, като посочи, че Словакия има много минерални извори, които засега не са напълно използвани. Може би и тук можем да видим възможност за сътрудничество и за общи инвестиции, каза словашкият президент.
В Нитра президентът Плевнелиев се срещна с кмета на града Йозеф Двонч, а по-късно ще бъде поднесен венец пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. В края на двудневната визита е предвидена и среща с епископа на Нитранската епархия Н.В.Пр. Вилям Юдак.