Карлово настръхна срещу отварянето на Куршум джамия. Окръжният съд в Пловдив върна собствеността на Главното мюфтийство. В края на миналата година от изповеданието заведоха дело срещу общината с настояване да придобият имота, който е бил отчужден. Делото е заведено по Закона за собствеността. "Съвсем естествено е храмът да е собственост на мюфтийството, за да може да бъде отворен за хората в града", коментира Ахмед Ахмедов, гл. секретар на Главното мюфтийство.
Съжителството между българи и турци е напълно нормално. Никой не им пречи да изповядва свободно исляма. Джамията до реката в града е била напълно достатъчна. Хора от политически кръгове на ДПС създават умишлено етнически конфликт подпомогнати от мюфтийството, казват протестиращите. Турците са окупатори, не може да сме толерантни само в едната посока. Това означава, че Европа може да си поиска Америка, САЩ може да си искат Виетнам, а руснаците Афганистан, отсече протестиращия.
Защо трябва да се отваря нова джамия в центъра на Карлово, това беше досега свободна градинка, каза друг от местните, които излязоха. Пред БТВ главният секретар на мюфтийството Ахмед Ахмедов каза, че все още няма категорично решение дали Куршум джамия ще може да действа като действащ храм. Независимо от това джамията ще бъде реконструирана и ще продължи да бъде музей.
Според кмета на града Емил Кабаиванов каза, че Куршум джамия е публична общинска собственост и трябва да остане паметник на културата. Това създаде напрежение между хората, а политици от различни партии се обединиха около идеята, че джамията не трябва да се връща на мюфтийството.
Готови сме на крайни мерки, ще излезем на улицата и ще действаме с всички средства позволени и забранени от закона, отсече местния лидер на Атака. На въпрос дали не се притеснява от сблъсък той каза, че вината за това не е на националистите, а на хората, които са предизвикали това решение на съда.