Пламен Димитров: България е в дефлация

Булфото
share

Всички са наясно и очакванията на българите много ясно бяха изразени през тези месеци на сериозни протести по различни начини и мисля, че ако някои разбира какво става в социалната политика на обществото би трябвало да си даде сметка, че без радикална промяна на ключови елементи във фискалната политика и най- вече ориентирана към постъпване на повече разполагаем доход в джоба на българина няма как да се мине.

Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в интервю за БНР. "Наистина необлагаемият минимум, който твърдим, че е най-силният и най-бързият механизъм да се състави доход във всички работещи българи, всъщност наистина ще отнеме от бюджетните приходи. Преди изборите сегашният премиер съвсем ясно обясняваше, че само от пресичането на контрабандните канали на горивата и акцизите могат да бъдат събрани допълнително около 1 млрд. лв. в хазната за една година", каза още Димитров. 

"Наличният ресурс е в рамките на рестрикциите, които бяха заложени при предишното правителство, които ние силно критикувахме. Дори и предишният премиер заяви, че е било грешка чак такива рестрикции да се налагат върху икономиката и хората. Убеден съм, че може да има друга политика и затова трябва да седне и да се мисли за други баланси, за мерки, които да дисциплинират всички, които избягват данъчно облагане, особено осигурителните вноски", добави Димитров. Президентът на КНСБ заяви още, че България е 6-7-ми месец в дефлация: "Ние сме в 6-7-ми месец на дефлация. Това от икономическа гледна точка е ужасно. Ако някой си даде сметка до къде ще стигнем, ако продължи този ръст – това непременно ще завлече цялата икономика, цялата страна в рецесия, от която няма излизане. Единственият начин, с който може да бъде пречупена тази тенденция е стимулиране на потреблението", категоричен беше той.

По отношение на реформите, Димитров заяви: "Обикновено се казва, че когато едно правителство има слаба подкрепа, то е слабо и не може да прави нищо. Практиката е показала обаче точно такива правителства, точно, защото са слаби и няма какво да гъбят, могат да направят сериозни стъпки, ако имат политическата воля това да се случи. Убдене съм, че трябва да стане час по-скоро иначе и върху икономиката, и върху социалните системи, и върху джоба на българина в следващите месеци ще има допълнително много силен удар, който ще доведе до нови социални сътресения. Това е нашето притеснение и затова предупреждаваме, че трябва да се седне сериозно и да се направят отговорно разчети за нови стимули за бизнеса, за механизми за увеличаване на финансирането, на кредитирането на малкия бизнес, за да се генерират работни места и да може икономиката да отлепи и да върви нагоре". Според Димитров няма да има бурен растеж на икономиката през следващата година, както прогнозира финансовият министър, но има оптимистични знаци за растеж.

Водещи новини

Още новини