Най-бедни сме, защото сме се „дали” по най-безобразния начин. Това заяви премиерът Бойко Борисов на седмия Национален иновационен форум на тема „Иновации и конкурентоспособност”. Борисов припомни редица приватизационни сделки, направени неизгодно за България.
Дали държавата, когато години наред дотира един студент, той трябва да стане и да си отиде, попита Борисов, като визира изтичането на кадри в чужбина. Вземете футбола – има трансфер, каза премиерът.
По думите му – преди години България е обучавала много повече чуждестранни студенти. Трябва да се увеличи броят им, за да може след това да ги „продаваме”, връщайки ги обратно, заяви Борисов.
Много месеци, много време отне, но в МИЕТ успяха да направят най-сетне един разрез – къде очакваме и къде би било най-добре да предложим на инвеститорите да инвестират, кои са силните и слабите ни страни. Трябва да се работи много по-бързо и динамично, изтъкна той.
Премиерът каза, че около 200 млн. евро има по ОП „Конкурентоспособност”. Убеден съм в бъдещето, което имаме в тези посоки и професии, ако щете. Това, че в България едни от най-големите компании започнаха да изграждат своите логистични центрове, е достатъчно показателно, каза той.
В този анализ може да се види, къде през последните 20 години държавата е загубила.
За радост цените на горивата продължават да падат. Положихме много усилия в условията на най-мощната криза. Предишното правителство говореше, че няма криза, напомни министър-председателят.
Макроикономическата дисциплина е позволила на бизнеса в България постепенно да започне да развива иновации, става ясно от годишния доклад Иновации.бг на Фондация Приложни изследвания и комуникации.
Докладът отчита изпреварващ ръст на разходите за научноизследователска и развойна дейност спрямо БВП в резултат на свиването на българската икономика по време на икономическата криза. Според доклада България отбелязва един от първите пет най-високи темпове на нарастване на съвкупния иновационен индекс на ЕК – обобщаващ измерител на иновационното представяне на страната.
Най-добри иновационни резултати бележи секторът на информационните и комуникационните технологии. Електрониката е един от малкото сектори, който по време на кризата продължи да расте. Неизползван остава потенциалът на т.нар традиционни отрасли. В доклада се разглеждат два такива сектора - енергетика и строителство, които обаче остават много пасивни по отношение на инвестициите в иновации.