Нашествие на нови видове унищожава популацията на рибата в Дунав, сочат данни на изследователи от международната експедиция Joint Danube Survey 3.
В нея участват 20 учени от различни страни, които в продължение на шест седмици до 26 септември вземат проби от 68 точки по целия 2375-километров речен път на Дунава, пише в. "Репортер".
Основно засегната е есетрата, която е най-масовата риба във водоема. В реката е регистрирано драстично увеличение броя на китайския поспаланко и мидата драйсена, които вредят на местните обитатели. Първият нашественик изяжда хайвера на местната риба. Мекотелото запушва каналите и пътищата по които есетрата мигрира с образованията си.
„Есетровите риби са най-уязвими. Те нарастват бавно, размножават се късно и дори най-малкия натиск и по-интензивен риболов влияе неблагоприятно върху техните популации”, коментира доц. Лъчезар Пехливанов, който е единствения българин в експедицията.
Интензивният риболов с мрежи и бракониерството също вреди сериозно на рибата в Дунав. Според ръководителя Бела Шчани отпадъчните води, които се изливат директно във водоема, са много вредни за състоянието на реката. Досега не е правено изследване на силно токсичните вещества, наречени микрозамърсители. На този етап те са в много малка концентрация.