Обсъждат референдума за концесията на "Софийска вода"

share

Наблегнахме на правната част като управление и последица от извършването на един такъв референдум. Докладът не отговаря на закона за изискването на определен брой документи и т.н. Те не са предложени от колегите от БСП, а от момента на внасяне на доклада са приложени други документи.

Това каза Искра Ангелова, председател на Комисията по местно самоуправление, на обсъждането на референдума за прекратяване на концесията на „Софийска вода”.

Пет подписа липсват в този доклад, т.е. той не е преподписан от общинските съветници, които отидоха в народното събрание, добави Ангелова. Извън тези чисто формални основания притесненията са какви ще са последиците от прекратяване на договора за концесия при един юридически спор. Ако се заяви дело за без виновно прекратен договор печели страната, която е невинна, т.е. делото ще загуби Столична община. Последиците са глоби.

Това ще е и лош сигнал към потенциалните инвеститори на Столична община. Най-чистият начин да се прекрати договорът е това да стане с правни способи. От ВМРО се опитаха да организират референдум с подписка, в която са се подписали 10% от имащите право на глас в Столична община. Подписите не бяха събрани, което показва, че те не желаят това.

Предложението в доклада е рисковано от много гледни точки, финансовите последици ще са тежки, общината ще бъде поставена като неизрядна страна. В рамките на 45 дни Столична община се задължава да изплати сумата от неустойката на концесионера. Контролът върху дейността на концесионера, който е от 2007 година, след сключване на допълнително споразумение, е доста сериозен.

Прекратяването на договора изисква незабавно влизане в преговори с друг концесионер. Ако условията на работа обаче се запазят, нищо с новия концесионер няма да се промени. Затова по-разумно ще е да се направи ревизия на договора, а не да се смени концесионерът.

Концесията "Софийска вода" е най-проверяваната концесия в България. Има пряк контрол, две са административните наказания на дружеството - едното падна в съда, другото е в съдебна процедура. Това каза Станимир Ангелов, началник на отдела за концесионен контрол в Столична община. По думите му от 2009 година концесионерът значително е подобрил качеството на услугата си, както и размера на инвестициите. Загубите на вода са 53%, трябва да са 46%. В страната загубите на вода трябва да са 33% - нещо, което е трудно постижимо.

По думите на Ангелов най-добото решение не е прекратяване на концесията, а предоговаряне на условията по договора.

Става дума за сигурността на държавата, каза Иванка Вълкова, един от организаторите на събиране на подписи в район "Дружба". Тя е участвала във всичките три комисии. По думите й целта на комисиите е да убедят хората, че не е изгодно договорът с концесионера да бъде прекратен. Според нея не е нужно да има следващ концесионер, законът може да се промени и водата да стане собственост на Софийска община.

Самоцелно е решението за референдум и единствената му цел е дестабилизация на управлението на Столична вода, каза един от присъстващите на обсъждането пенсионери. По думите на други граждани няма причина да се прави такъв референдум. Безотговорно е да се гласува "за" референдум, макар че договорът с концесионера е в ущърб на софиянци.

Какво може общината и какво може държавата? Този договор с концесионера, макар и неизгодно сключен, не бива да бъде прекратяван едностранно.

Председателят на комисията Николай Стойнев призова колегите му да взимат решенията много внимателно, защото всичко, което се гласува в тази зала, се плаща после от софиянци.

Очаквайте подробности.

Водещи новини

Още новини