Психолог: Агресията на улицата се отразява на децата

Булфото
share

Отличителен белег на сегашните улични протестите е присъствието на много деца, придружаващи родителите си. При такава масовост съвсем резонно възникват няколко въпроса. Първо, не е все едно да заведете детето на хепънинг с позитивна енергия и послания, там където то може да се забавлява. Съвсем различно е, ако то е на протест, където има отрицателна енергия и послания. Защото негативното въздействие се прехвърля и върху малчуганите, твърди психологът Красимир Калпаков, цитиран от в. "Монитор".

От друга страна, важно е да се знае възрастта на хлапетата. Има една разделителна линия в живота на малчугана и тя е между четвъртата и петата година. В тази група бащата е този, който да го насочи към социално приетите норми на поведение. Възрастният показва правилния и неправилни начин на поведение. Пропусне ли се този период от израстването на детето, след това вече е късно, твърди специалистът.

По думите му, преди четвъртата - петата година детето приема действията на големите, но няма спомен за това. Докато след това нещата вече имат по-дълбок смисъл и едно по-осъзнато поведение. Детето вече има в лицето на родителите си стереотипи, които повтаря в по-зряла възраст.

Нека да припомним, че преди двайсет и повече години социалната политика се изразяваше в сондиране на мнението с официалната политика. Затова и протестите не се осъзнаваха като форма на социално недоволство. За тези 20 години трябваше да се натрупат промени в съзнанието на всеки един от нас, за да стигнем до февруари, когато под силата на принудата се отвори бутилката и духът излезе извън нея, смята Калпаков.

Децата, които сега са на протестите с родителите си, след години ще реагират по подобен начин. Ако те стават свидетели на асоциално поведение, като обръщане на кошчета, викове, събаряне на кофи за боклук, крясъци, замеряне с домати, чупене на стъкла, ще имат този модел на асоциално поведение. Защото това е един социален урок. Когато има напрежение между възрастните, децата възприемат това като нормално. И след години и те стават такива.

Освен това не е все едно на колко години е детето, което родителите са завели на протеста. Ако е по-голямо, то трябва да бъде питано дали иска да бъде на улицата, защото вече има мнение. Не е редно обаче малките деца да бъдат водени на протестите, коментира още той и допълни, че децата приемат поведението на родителите си безусловно, то оставя ярка следа в съзнанието и те го следват след години като пример.

Водещи новини

Още новини