Повече от половината от българите не желаят да имат съседи цигани. Това показва изследване на Институт "Отворено общество", в което са участвали хора от цялата страна.
В момента неправителствената организация и още 18 партньори и институции участват в проект за милион и половина евро.
Той приключва през август догодина и ще обедини добрите модели за интеграция на ромите в Албания, България, Италия, Сърбия, Унгария, Румъния и Украйна, съобщава БНР.
Димитър Димитров от Института "Отворено общество" обясни, че около 80 на сто от ромите в Европа живеят в нашия регион - Югоизток.
Конкретните проблеми в ромските общности в Югоизточна Европа не са изненадващи - достъпът до образование, здравни услуги, безработицата и бедността. Образованите роми са се увеличили със 100 процента между последните две преброявания, но все още са само половин процент от цялата малцинствена група.
Изследванията на Института "Отворено общество" оспорват идеята, че българите са толерантни към ромите.
Въпреки особените условия на живот, не всички митове за ромите са верни, обяснява Димитров.
Според последното преброяване на националната статистика, ромите у нас са малко над 350 хиляди души - в сравнение с другите страни от Югоизточна Европа са най-голям дял на населението, призна Димитър Димитров от Института "Отворено общество". Най-много по брой обаче - около два милиона, те са в Румъния.
Той посочи, че италианците вече са дали примери за добри политики по внедряването им в обществото.
Бизнес организациите са силно активни в развита корпоративно социална отговорност. Музикалната академия в Милано приема за безплатно обучение ромски деца, които имат дарбата да свирят на някакъв инструмент, обясни Димитров.
Той е на мнение, че не е работа на неправителствените организации да интегрират ромите, а е работа на държавата.