36% от столичани са недоволни от качеството на водата, която тече от чешмите, показва проучване, направено по поръчка на екоминистерството. То е част от националната стратегия за водния сектор до 2035 г. Нашенецът е недоволен, когато водата е мътна и мирише лошо сочи проучването, съобщава в. Монитор.
То е открило и връзка между цената и лошото качество – колкото по-скъпа е питейната течност, толкова повече не става за консумация. За капак от „Софийска вода” всеки ден спират водата, понякога и по 12 часа на ден. Оправданието често е едно и също – планов ремонт. Понякога след такъв идва и авария. Така че едва ли има квартал, в който поне веднъж в седмицата част от жителите му да не са на сухо. След това столичани източват десетки или дори стотици литри кафява вода, която се отчита от водомерите им, а те не могат нито да я пият, нито да готвят с нея, нито да се изкъпят. Но си я плащат чинно по 1,76 лв. с ДДС за кубик. Вчера на сухо беше част от Студентски град заради отстраняване на аварии на два спирателни крана на бул. „Симеоновско шосе”. В 21-ви век дружеството предлага водоноски, ако ремонтът се проточи над 12 часа. Днес пък заради смяна на спирателни кранове по бул. „Шипченски проход” на сухо ще са живеещи по ул. „Галилео Галилей”, „Коста Лулчев”, „Лидице”. Без вода ще са и селата Негован и Железница. В нощта срещу четвъртък на безводие ще се „радва” част от центъра на София – по булевардите „България”, „П. Славейков”, ул. „Йоаким Кърчовски”, ул. „Добруджански край”, бул. „Скобелев”, бул. „Македония”, бул. „Хр. Ботев”, бул. „Ал. Стамболийски”, бул. „Патриарх Евтимий”, ул. „Фритьоф Нансен” и дори скъпарският бул. „Витоша”.
Мътната вода и честите спирания са само част от проблемите на столичани с концесионера. Другият е, че минават дни или седмици преди дружеството да възстанови разрушения при разкопките асфалт. Понякога след ремонт той пропада. При такъв случай преди години от концесионера се оправдаха с фирма подизпълнител, която не си върши качествено работата. За капак от „Софийска вода” поискаха и увеличаване на цената на водата с 14 на сто, за да гарантират бъдещите си инвестиции в подмяна на ВиК мрежата. Срещу поскъпването скочи столичният кмет Йорданка Фандъкова, а след това концесионерът изтегли предложението си от ДКЕВР.