Финансовата криза и бедността кара българите масово да търсят самородно злато, пише "Репортер". Държавата ни е богата на залежи, а в много реки се откриват песъчинки и люспи от благородния метал.
Самородно злато в най-големи количества може да бъде открито в реките в Източните Родопи, в района около Кюстендил и в Северозападна България. Средната концентрация на жълтия метал в държавата е около 10 процента, а количество вода, което се използва за отсяване на една проба е около пет литра.
През месец ноември миналата година в България бе основана асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити (БАТСЗМ). Организацията има близо 400 членове.
„Интересът е огромен, все повече хора се записват. Нашата дейност е по-скоро като хоби, не толкова с цел печалба. Обикновено на едно излизане се отсява около грам и половина злато на човек. Имало е случаи да сме събирали до 10-13 грама”, коментира пред вестника председателят на асоциацията на златотърсачите Кирил Стаменов. В момента грам самородно злато върви по около 60 лева.
Всяка година от България се изнася около 10 тона злато. След 1989 г. държавата спря да прави проучвания за рудни залежи на ценния метал. За сметка на това терени се отдават на концесия на чужди инвеститори. Те наемат местни жители за работна ръка, но продукцията отива в чужбина. През 1999 г. в Горна и Долна Диканя американска фирма доби и изнесе 20 тона злато.
„Държавата не участва в добива на злато и това е престъпление. Вместо да генерира приходи от добива, тя като митничар продава правото да се добиват руди на други страни”, коментира доцент Олег Витов от БАН.
България е на 43-то място по златен резерв в света, показват данни на Световния съвет по златото за миналата година. БНБ държи 39,9 тона от ценния метал. По оценка на централната банка златото е на стойност 2,97 млрд. лв. Общият резерв на държавните трезори по света е над 30 160 тона.
На първо място в подреждането е САЩ с 8 965 тона златен резерв, което прави 387,32 млрд. долара. След това е Германия. „Дойчебанк” съхранява 3 750 тона от благородния метал. Следват МВФ ( 3 137.9 т.), Италия (2,702.6 т.), Франция (2 684,6 т.), Китай (1,161.9 т.), Швейцария (1 146.5 т.), Русия (854, 5 т.), Япония (843,5 т.) и други. В последните години се забелязва тенденция Москва и Пекин да увеличават държавния си златен резерв.
Реките в цяла България са златоносни, разказваха пред вестника от националното сдружение „Задруга на майсторите на народни художествени занаяти”.
Такива са над 70% от водите в южната част от страната, а най-богати на злато са реките на север. В тях търсачите откриват между 22 и 23,9-каратови парчета от благородния метал.
Най-добрите моменти за търсене са дните след силни бури, когато отлаганията в реките се разместват и по-тежките частици, каквито са златните, се стичат към долните течения на реките, обясниха още специалистите.
Чакълестата почва и пясъкът в тези участъци се пресяват чрез дървени корита. След като силна струя вода мине през тях, в улеите им остават само песъчинки злато. Те могат да са между 1 и 2 мм, но могат до достигнат и големи на бобено зърно.