Хората, които правят опит за самоубийство, преди това търсят помощ. Повечето изразяват тази своя обективна или субективна отчаяност пред специалист, в семейството. Затова трябва да се работи и с медиците, и с близките. Това ще цели и Националната стратегия за превенция и профилактика на самоубийствата, заяви в предаването "Денят започва" на БНТ доц. Михаил Околийски.
По думите му, в българското семейство много трудно се забелязват негативните чувства - мъжете употребяват алкохол, а жените посягат към успокоителни или споделят с приятелки. Но това не е ефективен начин и чувствата се потискат. В много малък процент хора, които нямат депресия, тревожност или някакъв вид психоза, прибягват до стъпка като тази да си отнемат живота.
Банките също имат вина за тежкото положение, тъй като призовават да се живее тук и сега, а друг ще му мисли как ще се върнат парите по кредита. Това засилва в последствие чувството за безизходица, за безперспективност, те затъват в задължения, както е случаят с военния от Пловдив, който посегна на семейството си и на себе си.
И в другите страни има отчаяни хора, но там системата за подкрепа е много по-силна и ефективна. У нас често пациентът е разглеждан единствено като финансов субект, каза доц. Околийски. Той допълни, че има и страхотни специалисти, които познават пациентите си и веднага могат да разпознаят кога човек страда и да интервенират. Това на Запад се случва масово. Там специалистите са научени да разпознават депресията. Това е една от основните дейности на нашата стратегия, заключи той.