На всички равнища от ниво държава до най-малката община започна този стремеж да превърнем културата в част от нашата икономика.
Това каза заместник - министърът на културата Тодор Чобанов на конференция на тема „Инициативата „Европейска столица на културата” и ползите за икономическо развитие на градовете и регионите”.
Зам.-министърът цитира българо - италиански анализ, в който сферата на културата е посочена като най-конкурентната ни характеристика. „Това е нещо, с което ние можем не само да се гордеем, но и нещо, с което можем да живеем по-добре”, каза Чобанов.
„Пътят е дълъг и сложен, защото изисква вземането на много отговорни решения. Изисква план, ясна визия, създаване на партньорства, сериозна инвестиционна дейност за тези, които желаят да изминат пътя”, каза зам.-министърът. По думите му – изборът на европейска столица на културата е един много отговорен избор.
„Със задоволство разбрах, че България през 2019 г. ще бъде европейска столица на културата съвместно с Италия – страна, която е свързана с нас”, каза Чобанов. Той представи основните стъпки, през които минава процесът по избирането на европейска столица на културата. На форума, посветен на кандидатурата на София за европейска столица на културата през 2019 г., който се провежда в Софийска градска художествена галерия присъства и посланикът на Италия у нас – н.пр. Стефано Бенацо. Той изрази подкрепата си за нашата кандидатура.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова благодари на посланика на Италия, който е и член на организационния комитет за кандидатурата на София. Тя благодари и на всички останали, които подкрепят инициативата. Между тях са Ирина Бокова – председател на ЮНЕСКО, Кристалина Георгиева, Христо Стоичков, Меглена Кунева и др.