Търговците започнаха да надуват агнешкото

share

Цената на агнешкото по магазините скача почти ежедневно близо месец преди Великден, установи проверка на "Стандарт". Докато в края на март килограм агнешки бут в Добрич се предлагаше за 14 лв., през миналата седмица стигна до 17,40 лв.

В същото време частни стопани предлагат единични бройки, като цената за живо тегло на агне до 30 кг е 6 лв. за килограм, а за агнета над 30 кг - 5,50 лв. Живото тегло на агнето обикновено е двойно по-голямо от месото, което може да се получи от животното. Така килограм агнешко излиза по 11-12 лв., ако го вземете като живо тегло. Стопаните, предлагащи агнета за Великден и Гергьовден, може да изчистят и одерат животното, което обаче коства на купувача 10 лв.

Секторът замира и почти е унищожен, каза за "Стандарт" Милен Николов, председател на асоциация "Добруджанско агне". Една от причините е, че в момента почти няма изкупуване на агнета на едро, а цените, на които се сключват единични сделки, са много ниски. За агнета до 25 кг цената за живо тегло на едро била 4 лв., за животно до 30 кг - 4,50 лв., а над 30 кг - никой не купувал. Друга причина, заради която браншът е почти сринат, са триковете на някои търговци, казва фермерът. Родни търговци пробутвали на най-сериозния пазар за българските фермери румънски агнета и това накарало Турция да затвори пазара си за родните животни. "Търговци купуват за 120 лв. агнета по около 30 кг от Румъния, в България им премахват ушните марки, слагат български и ги продават в Турция като наши, като цената на такова животно стига до 300-400 лв.

Съседите се усетиха и затвориха пазара си. Защото в Турция се харесва нашето месо, което е с по-добри вкусовите качества. В момента изнасяме само за Гърция, Хърватия и Италия, но там се купува далеч по-малко и много от колегите разпродават стадата си, защото не могат да издържат на конкуренцията", каза Николов. Той самият продал две стада от по 350 животни и в момента стадото, което гледа, е едва от 130 животни. "Трудно е, защото фуражите са скъпи, а субсидиите са малко. В съседна Румъния собствениците на животновъдни ферми получават два пъти повече държавни субсидии от нас", каза Николов, като добави, че затова румънските фермери продават на такива ниски цени.

Водещи новини

Още новини