300 хиляди души в България ежедневно употребяват различни наркотици, а от тях 30 000 са пристрастени към хероина. Данните са от последния доклад на Държавния департамент на САЩ и бяха съобщени от Желяз Андреев, ръководител на програмата за лечение на зависими.
Според него реалният брой на употребяващите наркотици е много по-голям и непрекъснато се увеличава.
Официалната статистика сочи, че за последните четири години, откакто започна финансовата криза, броят на наркозависимите се е удвоил. Тревожна тенденция е, че новите зависими от наркотиците в по-голямата си част са жени, пише "Всеки ден".
"Заради настъплението на синтетичната дрога вече има нов профил на зависимите. Досега се мислеше, че класиката е 3:1 на момчетата към момичетата. При амфетамините съотношението вече е 1:1", отчита Андреев.
Според него държавата продължава да абдикира от проблемите на зависимите и техните семейства. За разлика от всички европейски държави, метадоновото лечение у нас не се поема от Здравната каса, липсва клинична пътека за лечение на зависимости и на практика, дори и здравноосигурени, тези хора остават извън системата, коментира Андреев.
По думите му, дори регламентираните със Закона за здравето средства в размер на 1% от акциза за цигарите и алкохола не се плащат през последните години на организациите, занимаващи се с превенция и лечение на зависимости.
Годишно това са между 30 и 50 милиона лева и ще са напълно достатъчни да обезпечат финансово целия дълъг и труден процес на възстановяване на зависимите от дрога.
Засега у нас има само един център от европейски тип за лечение на наркомани край Буново, но той е само за момчета. Заради нарастващия брой на момичетата обаче се налага такива общности да бъдат създадени и за жени, които съставляват почти изцяло статистиката от нови наркозависими.