Възможностите за евтино саниране свършват

share

Заявленията за саниране жилищни кооперации на половин цена по проекта, финансиран от еврофондовете, станаха 189, което е близо лимита от около 200, обявен в началото на реализацията на проекта „Обновен дом” през лятото на миналата година. Това сочи информация от управляващия орган на оперативна програма „Регионално развитие” (ОПРР), пише "Монитор".

Според експерти обаче броят на обновените кооперации ще зависи от това на каква цена ще бъдат реализирани конкретните проекти. За всяка сграда се прави търг за изпълнител, като най-вероятно съсобствениците ще предпочетат по-ниските оферти. Така, подобно на ремонта на пътищата, може да бъдат икономисани средства от евросубсидията в размер на 50 млн. лв. и да останат пари за още сгради.

Според ръководителя на управляващия орган на ОПРР Деница Николова при проектите по енергийна ефективност няма притеснения за усвояване на средствата, защото срокът за изпълнението им е до края на 2015 г. По думите й немалкият интерес от страна на хората също дава основание за оптимизъм.

В края на миналата седмица бе подписан още един договор с етажна собственост от столицата за саниране с евросубсидия. „Той е със собствениците на жилища в блок 17 в кв. „Захарна фабрика”, съобщи Цвета Наньова, ръководител-екип на обединение „Обновен дом за София”. „Сградата е малка, с 13 апартамента. Собствениците вече са осигурили сумите за своя дял от финансирането на реализацията на проекта. Двама от тях са взели кредит от Фонда за жилищно обновяване, а трети - от друго място”, поясни тя. По думите й, още преди другата зима санирането на блока ще завърши.

За следващия програмен период, който изтича в края на 2020 г., България се надява да получи за саниране на жилища около 650 млн. лв. от еврофондовете.

Сумата обаче трудно би стигнала за обновяване на всички стари жилищни сгради у нас. За това в последните години се лансира идеята собствениците на панелките да отстъпят правото за надстрояване на сградата на инвеститор, който да им даде пари за цялостното обновяване на блока.

За да стане възможен подобен начин на саниране, обаче е нужно притежателите на жилища в панелките да получат от общините собствеността на земята под сградите и правото за надстрояване.

Междувременно стана известно, че от днес на гърба на сметките ни за ток ще има подробни указания как да се възползваме от проекта за саниране на жилища, финансиран от еврофондовете.

Водещи новини

Още новини